Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Çfarë pritet të ndodhë sot? Një asteroid gjigant do t’i afrohet Tokës, NASA ‘paralajmëron’…

Çfarë pritet të ndodhë sot? Një asteroid gjigant do

Një asteroid gjigant, katër herë më i madh se “Empire State Building” do t’i afrohet Tokës më 27 maj, sipas Qendrës së NASA-s për Studimet e Objekteve Afër Tokës (CNEOS).

Mos kini frikë: asteroidi, i quajtur 7335 (1989 JA), do t’i rrijë larg planetit tonë me rreth 4 milionë kilometra – ose gati 10 herë më shumë se distanca mesatare midis Tokës dhe Hënës.

Megjithatë, duke pasur parasysh madhësinë e madhe të shkëmbit hapësinor (1.8 km në diametër) dhe afërsinë relativisht të afërt me Tokën, NASA e ka klasifikuar asteroidin si “potencialisht të rrezikshëm”, që do të thotë se ai mund të shkaktojë dëme të mëdha në planetin tonë nëse orbita e tij ndonjëherë ndryshon dhe shkëmbi ndikon në Tokë.

Sipas NASA, 7335 (1989 JA) është asteroidi më i madh që do t’i afrohet Tokës këtë vit. Shkencëtarët vlerësojnë se asteroidi po udhëton me rreth 76,000 km në orë ose 20 herë më shpejt se një plumb me shpejtësi.

Shkëmbi nuk do të bëjë një fluturim tjetër afër deri më 23 qershor 2055, kur do të kalojë edhe më larg se këtë radhë ose brenda 70 herë distanca midis Tokës dhe Hënës.

Ky asteroid është një nga më shumë se 29,000 objektet afër Tokës (NEO) që NASA gjurmon çdo vit.

NEO i referohet çdo objekti astronomik që kalon 48 milionë km nga orbita e Tokës, sipas NASA-s. Shumica e këtyre objekteve janë jashtëzakonisht të vogla.

7335 (1989 JA) gjithashtu përshtatet në një klasë asteroidi të quajtur Apollo-class – që u referohet asteroidëve që rrotullohen rreth diellit ndërsa kalojnë periodikisht orbitën e Tokës, raportoi më parë Live Science. Astronomët njohin rreth 15,000 asteroidë të tillë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore