Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Çfarë është kapsuliti i këmbës?! Ja si t'i lehtësoni dhimbjet

Çfarë është kapsuliti i këmbës?! Ja si t'i

Kapsuliti është një gjendje e dhimbshme në pjesën e sipërme të shputës së këmbës që mund të përparojë me kalimin e kohës. Por nëse trajtohet herët me disa ndërhyrje të thjeshta, mund të shmangni dhimbjen kronike ose operacionin.

Këmba e njeriut është një strukturë e mahnitshme. Ai përbëhet nga 26 kocka, 33 nyje të veçanta dhe një sërë muskujsh, tendinash dhe ligamentesh. Ky rrjet i ndërlikuar lidhjesh – i qëndrueshëm dhe i lëvizshëm – mban peshën e plotë të trupit dhe lejon lëvizjen.

Ka dhimbje të ndryshme të lidhura me kyçet që janë relativisht të zakonshme në këmbë, dhe të kuptuarit saktësisht se cila pjesë e këmbës mund të jetë burimi i dhimbjes është thelbësore për të ditur se si ta trajtoni dhimbjen.

Për shembull, katër gishtërinjtë më të vegjël (me përjashtim të gishtit të madh) kanë secili nga tre nyje. Në varësi të cilës nyje është prekur, gishtat më të vegjël mund të preken nga gishti i kthetrave ose gishti i çekiçit. Nëse nyja e prekur është në pjesën e sipërme të shputës së këmbës, shkaku i dhimbjes mund të jetë kapsuliti i këmbës.

Çfarë është kapsuliti i këmbës?

Kapsuliti i këmbës, i njohur gjithashtu si kapsuliti i nyjës falangale metatarsal (MPJ) ose sinoviti metatarsofalangeal (MTP), shfaqet pothuajse ekskluzivisht në gishtin e dytë, pranë gishtit të madh. Struktura e dendur e ligamentit në nyje, e njohur si kapsulë, bëhet e përflakur dhe kjo gjendje quhet kapsulit.

Më shpesh, kapsuliti prek gishtin e dytë, megjithëse herë pas here, mund të prekë gishtin e tretë, duke shkaktuar dhimbje në pjesën e sipërme të shputës së  këmbës nën gishtin e prekur.

Shpesh ngatërrohet me Neuromën e Mortonit, e cila mund të prekë të njëjtën zonë të përgjithshme, por shkaktohet nga nervat e ngjeshur. Kapsuliti, nga ana tjetër, shkaktohet nga inflamacioni i ligamenteve.

Cilat janë simptomat e kapsulitit?

Kapsuliti karakterizohet nga dhimbja, e cila shpesh krahasohet me ndjenjën se ka një guralec në këpucë në pjesën e sipërme të shputës. Simptoma të tjera përfshijnë ënjtje dhe skuqje, dhimbje gjatë ecjes, dhimbje kur jeni zbathur dhe siklet në këpucë.

Nëse lejohet të përparojë pa ndërhyrje, kapsuliti mund të shkaktojë probleme të tjera, të tilla si formimi i kallusit nën kyçin e prekur dhe gishtat e çekanit.

Kapsuliti i zgjatur gjithashtu mund të shkaktojë që gishti i dytë të zvarritet ngadalë drejt gishtit të madh, duke kaluar përfundimisht mbi të. Kjo quhet crossover toe dhe është një gjendje e dhimbshme, progresive që përfundimisht mund të shkaktojë dislokim. Nëse kapsuliti diagnostikohet, është e rëndësishme që të ndërhyhet sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar kushte të tilla si gishti i kryqëzuar.

Opsionet e trajtimit jokirurgjikal për kapsulitin

Kirurgjia nuk është alternativa e parë dhe më e mirë për kapsulitin. Ka shumë metoda joinvazive që mund të ofrojnë lehtësim.

Trajtimi i kapsulitit pa kirurgji mund të përfshijë:

Pushoni. Nëse përpjekjet e tepërta atletike kanë çuar në këtë gjendje, thjesht pushoni për të lejuar që inflamacioni të ulet.
Përmirësimi i mekanikës së këmbës. Kjo mund të përfshijë terapi fizike, si dhe shtrirje të muskujve të shtrënguar dhe forcimin e muskujve të dobët të këmbës.
Ortotikë. Marrja e një futjeje mund të ndihmojë në korrigjimin e biomekanikës së këmbës për të ulur presionin.
Splinting. Mbërthimi i gishtërinjve mund të ndihmojë në shtrirjen dhe parandalimin e kryqëzimit.
Shmangia e takave të larta. Këpucët e ngushta, këpucët që bëjnë presion të tepërt në pjesën e sipërme të këmbës dhe këpucët me thembra të dobëta ka të ngjarë të përkeqësojnë zonën e prekur.
Medikamente anti-inflamatore. Këto përfshijnë barna anti-inflamatore josteroide pa recetë (NSAIDS) si ibuprofen ose naproksen, ose injeksione steroide.
Të kujdesesh mirë për këmbët duke i mbajtur ato të forta dhe të lëvizshme është një fillim i mirë. Praktikat e mira të këpucëve si minimizimi i përdorimit të takave të larta mund të ndihmojnë. Së fundi, duke marrë ndërhyrje të thjeshta në shenjën e parë të dhimbjes në në pjesën e sipërme të shputës së këmbës mund t’ju mbajë të lëvizni rehat për shumë vite në vijim.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore