Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Çfarë duhet të dimë për infeksionet e veshit, ja si trajtohen

Çfarë duhet të dimë për infeksionet e veshit, ja si

Infeksionet e veshit janë të shpeshta dhe më së shumti i hasim në moshat pediatrike (fëmijët). Infeksionet e veshit, ato të formës së lehtë, në përgjithësi nuk zgjasin më shumë se 3 ditë dhe në të tilla raste nuk është e domosdoshme të drejtoheni te mjeku.

Si të kuptoni nëse keni Infeksion të veshit?

?Dhimbje në brendësi të veshit / Temperaturë e lartë mbi 38C /Debulesë /Vështirësi në dëgjim/Sekrecione që rrjedhin nga veshi/Kruajtje dhe acarim në zonën rreth veshit

Ndërsa te fëmijët dhe foshnjat Infeksionet e veshit shoqërohen me simptoma të tipit:

?Tërheqin ose fërkojnë veshin /Nuk reagojnë ndaj tingujve të ndryshëm/Shfaqin shenja nervozizmi

Si të trajtoni vetë Infeksionet e veshit?

Lehtësoni dhimbjet apo shqetësimet që vijnë nga Infeksioni në vesh duke:

?Përdorur qetësues kundër dhimbjes si paracetamol ose ibuprofen (fëmijët nën moshën 16 vjeç nuk duhet të marrin aspirinë)

?Vendosni mbi vesh një rrobë të ngrohtë ose të ftohtë

?Largoni sekrecionet që rrjedhin nga veshi duke përdorur një copë të pambuktë ose të leshtë

Kontaktoni me mjekun specialist në rast se fëmija juaj ka simptoma të tipit:

?Temperaturë shumë të lartë /Dhimbje veshi që zgjat më shumë se 3 ditë/Enjtje në zonën përreth veshit/Lëngje në formë sekrecionesh që rrjedhin nga veshi/Humbje të dëgjimit apo ndryshime në dëgjim

Infeksionet e brendshme të veshit

Duke qenë se zakonisht infeksionet e veshit tentojnë të zhduken vetë dhe në të tilla raste nuk rekomandohet marrja e antibiotikëve.

Antibiotikët rekomandohen të përdoren vetëm nëse:

?Infeksioni zgjat më shumë se 3 ditë /Ju ose fëmija juaj keni sekrecione që rrjedhin nga veshi/Ju ose fëmija juaj vuani nga ndonjë sëmundje si fibroza cistike/Nëse fëmija është nën 2 vjeç dhe infeksioni ka prekur të dy veshët

Infeksionet e jashtme të veshit

Për këto Infeksione mjeku specialist rekomandon trajtimin me :

?Antibiotikë me pika në vesh – për të trajtuar infeksionin bakterial

?Antifugal (antimyk) me pika në vesh – për të trajtuar infeksionin fungal (mykun)

?Antibiotikë me tableta nga goja – në rastet kur kemi infeksion bakterial të rëndë

Për t’u lidhur me mjekët specialistë ORL të Spitalit Hygeia kontaktoni:04 23 90 000

Çfarë duhet të dimë për infeksionet e veshit, ja si

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore