Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Etiketat ju mashtrojnë! Ja si të dalloni nëse vaji i ullirit është origjinal

Etiketat ju mashtrojnë! Ja si të dalloni nëse vaji i ullirit

Edhe pse nuk ka pothuajse asnjë shishe vaj ulliri ku të mos shkruhet se është vaj 100 për qind i pastër, ekspertët paralajmërojnë se kjo shpeshherë ka pak lidhje me të vërtetën. Dr. Courtney Swan thotë se markat e vajit të ullirit nuk janë as afër të njëjtës cilësi dhe se deri në 80 për qind e produkteve nuk kanë asnjë lidhje me atë që shkruhet në to.

“Edhe nëse në shishe shkruhet se është 100 për qind vaj ulliri, kjo nuk duhet të jetë domosdoshmërisht kështu sepse prodhuesit dhe shitësit me pakicë shpesh shtojnë vaj sojë, vaj kanola dhe vaj luledielli në vaj ulliri për të kursyer para”, thotë Swan. Por si ta kuptoni se vaji i ullirit është vërtet i pastër?

“Dy gjëra janë karakteristike. Kur e derdhni, duhet të jetë në ngjyrë jeshile shumë e errët , dhe kur ta shijoni, shija duhet të jetë jashtëzakonisht e mprehtë – thotë doktori.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore