Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Ekzistojnë prej të paktën 1 milion vitesh/ NASA shpërndan fotografitë e liqenit të Ohrit dhe Prespës

Ekzistojnë prej të paktën 1 milion vitesh/ NASA shpërndan

Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës NASA ka shpërndarë një foto të liqenit të Ohrit dhe Liqenit të Prespës në profilin e saj në Facebook, të cilët thuhet se janë në mesin e liqeneve më të vjetër në Evropë.

“Liqeni i Ohrit dhe Liqeni i Prespës, dy nga liqenet më të vjetër në Evropë, ndodhen në një zonë malore përgjatë kufijve të Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Greqisë.
Liqenet ekzistojnë për të paktën 1 milion vjet, ndoshta edhe më gjatë.

Imazhi Operacional Tokësor-2 (OLI-2) i Landsat 9 kapi këtë imazh me ngjyra natyrale të liqeneve më 19 gusht 2022. Ohri është më i madhi dhe më i thelli nga të dy, me një thellësi mesatare prej 155 metrash. Prespa ka një thellësi mesatare prej 14 metrash”, shkruan NASA.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore