Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

E zbulon studimi/ Cilat mollë parandalojnë kancerin

E zbulon studimi/ Cilat mollë parandalojnë kancerin

"Një mollë në ditë e mban mjekun larg". Kjo thënie e vjetër na kujton efektet pozitive të këtij fruti te shëndeti ynë, por sa prej nesh e dinë me saktësi se si ndikon pozitivisht konsumi i përditshëm i tij.

Molla me vetëm 45 kalori për 100 g peshë përmban shumë vitamina e kripëra minerale. Sipas një studimi të kryer nga universitetiti australian Edit Covan (Edith Cowan University) i Melburnit, mollët e rritura dhe kultivuara nën diellin e Australisë perëndimore janë zyrtarisht mollët më të shëndetshme në botë. 

Për këtë studiuesit ekzaminuan 91 variete mollësh duke pare aty përmbajtjen e polifenolit, përbërja natyrore, e cila zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të ndryshme, siç jane ato te zemrës, kanceri dhe diabeti.

Ne përfundim varietit i mollës  Pink Lady dhe Bravo rezultuan me sasinë me të madhe të polifenolit, cka do tw thote, se ato konsiderohen dhe si më të shëndetshmet.  

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore