Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

E rrallë/ Ujku shpërthen kafazin, terrorizon Podgoricën

E rrallë/ Ujku shpërthen kafazin, terrorizon Podgoricën

Një ujk i dalë nga kafazi ka terrorizuar Podgoricën shkruan gazeta e njohur e Malit të Zi, Viesti. Ujku u arratis nga oborri i Aca Novoviç, i cili i mban këto kafshë të egra e me vite pa leje, duke krijuaj një lloj kopshti zoologjik provat, që më pas i shiste me çmime edhe më të kripura.

Ujku ka dalë rreth orë 5 pasdite dhe ka shkaktuar një terror të vërtetë në rrugë, në lagjen Toloshi. Novoviç, ka mbajtur më shumë se 20 ujqër në robëri në banesën e tij për vite me rradhë. Ai lajmëroi disa vjet më parë se do të ndërtonte diçka si kopsht zoologjik dhe se do të lëvizte ujqërit, por kjo nuk ndodhi.

Për shkak se ai mban ujqër në një zonë të populluar dhe afër shtëpive të tyre, fqinjët kanë protestuar vazhdimisht.

"Ne kemi jetuar pranë asaj pakete për vite me rradhë. Jemi mësuar të bërtasim dhe tinguj, sidomos pasdite kur është koha për të ushqyer kafshët. Kishim frikë se kjo do të ndodhte ", tha një nga fqinjët.

Njeriu nga Podgorica ka mbajtur ujqër për 35 vjet, kur mori këlyshin e tij të parë. Ai më parë pohoi se ujqërit në kafazët e tij ishin brezi i katërt dhe se ata ishin edukuar në kushte të buta.

Sipas Ligjit për Mbrojtjen e Natyrës, të gjithë ata që sigurojnë kafshë të egra që synojnë t'i mbajnë në robëri, janë të detyruar të paraqesin një kërkesë për leje dhe të informojnë autoritetet brenda 30 ditëve nga dita e marrjes së kafshës.

Përndryshe, ata rrezikojnë një gjobë prej 2,000 deri në 40,000 euro për një person juridik, ose 250 deri në 2,000 euro për një individ.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore