Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

E hëna blu/ Sot është dita më e trishtë e vitit, ja pse

E hëna blu/ Sot është dita më e trishtë e vitit, ja pse

Dita më dëshpëruese e vitit fsheh edhe rreziqe për drejtuesit e mjeteve, të cilëve u kërkohet të jenë më të kujdesshëm në rrugë duke u përballur me humorin e keq të shumicës së njerëzve.


E hëna e sotme nuk është si të tjerat. Quhet e hëna blu dhe sipas një teorie të paktën është dita më depresive e gjithë vitit 2023.

E hëna blu është “zbulimi” i një psikologu britanik, i cili ka marrë parasysh një sërë faktorësh dhe kushtesh për të arritur në përfundimin se sot, e hëna e tretë nga fillimi i vitit të ri, nuk është një tjetër por dita më dëshpëruese e vitit.


Ndër faktorët që i dhanë të hënën blu këtë titull jo shumë nderi ishin kushtet e motit, shpenzimet që na kërkohet të mbulojmë zakonisht pas pushimeve të festave dhe uljet që përjetojmë pas një periudhe relaksi, argëtimi dhe Krishtlindjesh.

Për arsyet e mësipërme dhe sipas teorisë së britanikut Cliff Arnall, e hëna e sotme është më dëshpëruesja e vitit, me gjithçka që mund të nënkuptojë për humorin dhe psikologjinë e të gjithëve ne.

Dihet gjithashtu se në ato ditë kur humori i drejtuesve të mjeteve nuk është më i miri, rreziku i aksidenteve rritet. Irritimi, pakujdesia dhe shpërqendrimi janë tre nga faktorët që mund të çojnë në gjykime të gabuara dhe të jenë shkaktarët kryesorë të një aksidenti pak a shumë të rëndë .


Sigurisht, ka mënyra për të shmangur aksidentet, qoftë duke reduktuar automjetet tona të përdorimit privat, makina apo motoçikleta, dhe duke zgjedhur mjetet e një trajektore fikse si rregull, ose duke qëndruar vigjilentë nëse dhe për aq kohë sa nuk arrijmë të shmangim trafiku.

Në çdo rast, do të jetë e dobishme të ndjekim ato zakone që mund të përmirësojnë humorin tonë, pasi siç e përmendëm më lart “humor i mirë” nënkupton edhe më pak aksidente në rrugë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore