Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

E dinit? Çfarë ndodh me flokët nëse pini kafe (FOTO)

E dinit? Çfarë ndodh me flokët nëse pini kafe (FOTO)

Shumë persona mund ta kenë lënë kafenë apo ka të tjerë që po mendojnë që ta lënë. E teksa ka persona që po mundohen që të përballojnë ditën pa kafenë e mëngjesit, ata kanë humbur edhe disa përfitime të tjera për shëndetin dhe bukurinë e flokut.

“Bright Side” shkruan se kafeja mund të bëjë shumë më tepër sesa t’ju ndihmojë të ngriheni nga shtrati në mëngjes.

E dinit? Çfarë ndodh me flokët nëse pini kafe (FOTO)

Nëse jeni duke u përpjekur të rritni flokët tuaj më shpejt, pirja e një filxhani kafe në ditë mund të ju ndihmojë! Kafeina sulmon dihidrotestosteronin - një hormon që mund të shkaktojë humbje të flokëve. Ndihmon gjithashtu qelizat e flokëve në prodhimin e më shumë përbërjeve organike që ndihmojnë flokët kur janë në fazën aktive të rritjes.

E dinit? Çfarë ndodh me flokët nëse pini kafe (FOTO)

Mund të humbasin shkëlqimin e zakonshëm- Ndërsa aplikimi i serumeve të flokëve mund t’ju ndihmojë të ringjallni flokët e pajetë, ato sigurojnë vetëm rezultate të përkohshme. Për shkak se kafeina rrit qarkullimin e gjakut, ndihmon në shpërndarjen e lëndëve ushqyese në rrënjët e flokëve, duke i bërë fijet tuaja me shkëlqim natyror.

E dinit? Çfarë ndodh me flokët nëse pini kafe (FOTO)

Floku mund të dobësohet dhe majat të këputen- Përveçse që ju mban zgjuar në mëngjes, kafeja mund të forcojë flokët tuaj. Rritja e qarkullimit së gjakut në lëkurën e kokës pengon që gjëndrat e flokëve të dobësohen, duke parandaluar rënien e flokëve dhe duke i bërë më të fortë.

E dinit? Çfarë ndodh me flokët nëse pini kafe (FOTO)

Volumi i flokëve po ashtu mund të ulet- Për shkak se kafeina përmirëson rrjedhën e gjakut, ajo gjithashtu ndihmon që flokët të bëhen më të trashë dhe më të plotë.

E dinit? Çfarë ndodh me flokët nëse pini kafe (FOTO)

Mund të jetë më e vështirë për t’i krehur apo stiluar flokët- Kafeina mund t'ju ndihmojë të zbutni flokët e pabindur. Kur rrënjët e flokëve marrin mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese, flokët janë më të butë dhe më të kontrollueshëm.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore