Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

"E ardhmja duket e zezë"/ Kriza klimatike: 2020 ishte viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë

"E ardhmja duket e zezë"/ Kriza klimatike: 2020 ishte viti

Kriza e klimës vazhdoi e pandërprerë në vitin 2020, me temperaturat e më të larta globale të regjistruara, alarmuese të nxehtësisë, zjarre në Arktik dhe një rekord prej 29 stuhish tropikale në Atlantik.

Përkundër një rënie prej 7% të djegies së karburantit fosil për shkak të bllokimeve të koronavirusit, dioksidi i karbonit që zinte nxehtësinë vazhdoi të ndërtohej në atmosferë, duke vendosur gjithashtu një rekord të ri. Temperatura mesatare e sipërfaqes në të gjithë planetin në vitin 2020 ishte 1.25 graë më e lartë se në periudhën para-industriale të 1850-1900, afër rrezikut 1.5C të vendosur nga kombet e botës si shifër tavan. 

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se pa veprime urgjente e ardhmja për shumë miliona njerëz "duket e zezë".

Të dhënat e temperaturës të lëshuara nga Shërbimi i Ndryshimit të Klimës Copernicus të Bashkimit Evropian (C3S) treguan se gjashtë vitet e fundit kanë qenë gjashtë më të nxehtat e regjistruara. Ata gjithashtu treguan se Evropa pa vitin e saj më të nxehtë të regjistruar, 1.6 gradë mbi mesataren, me një valë të nxehtë që goditi Evropën Perëndimore në fund të korrikut dhe në fillim të gushtit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore