Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Dozat e duhura të magnezit sipas çdo moshe. Këshillat e mjekut

Dozat e duhura të magnezit sipas çdo moshe. Këshillat e mjekut

Ndryshimi i stinës dhe temperaturave ndikon ndjeshëm në organizëm, duke shteruar energjitë, përkeqësuar humorin dhe prekur edhe muskujt. Këto të fundit përkeqësohen edhe me kalimin e moshës dhe një nga mënyrat për t’i mbajtur nën kontroll është përkujdesja ndaj marrjes së dozave të caktuara të magnezit. Mjekët paralajmërojnë se njerëzit që ndihen të plogësht, të lodhur e pa fuqi, duhet të tregojnë kujdes me sasinë e magnezit ose mungesat e tij.

Çfarë Është Magnezi ?
Magnezi është një mineral luan një rol thelbësor për sistemin imunitar, nervat, muskujt, zemrën dhe kockat. Ai është i përfshirë në më shumë se 300 reagimet biokimike të trupit. Mungesa e magnezit ndikon fortunë vyshkjen e çdo organizmi të gjallë dhe vlen për bimët dhe sidomos për njerëzit.

Ku Gjendet Magnezi?
Magnezi gjendet në shumë prej ushqimeve që konsumojmë çdo ditë. Atë e gjeni me shumicë tek fasulet e zeza, spinaqi dhe kikirikët. Njerëzit që ushqehen shëndetshëm mund të arrijnë të plotësojnë nevojat e organizmit për këtë mineral. Ata që ushqehen me produkte të shpejta, e të përpunuara nuk arrijnë dot të plotësojnë nevojat e tyre për magnez.

Sasitë e Domosdoshme Të Magnezit
Sasia e rekomanduar ditore e magnezit, e marrë nga ushqimet apo suplementet është si më poshtë:

-Fëmijët nga 1 në 3 vjeç kanë nevojë për 80 mg/ditë

-Fëmijët nga 4 në 8 vjeç kanë nevojë për 130 mg/ditë

-Fëmijët nga 9 në 13 vjeç kanë nevojë për 240 mg/ditë

-Gratë dhe vajzat nga 14 në 18 vjeç kanë nevojë për 360 mg/ditë

-Gratë dhe vajzat nga 19-30 vjeç kanë nevojë për 310 mg/ditë

-Gratë mbi 31 vjeç kanë nevojë për 320 mg magnez në ditë.

-Gratë shtatzënë nga 19-30 vjeç kanë nevojë për 350 mg magnez në ditë

-Ato mbi 31 vjeç kanë nevojë për 360 mg magnez në ditë.

-Djemtë nga 14 në 18 vjeç kanë nevojë për 410 mg magnez në ditë

-Burrat nga 19 në 30 vjeç kanë nevojë për 400 mg magnez në ditë

-Burrat mbi 31 vjeç kanë nevojë për 420 mg magnez në ditë.

Si Të Merrni Suplementin Më Të Mirë Të Magnezit
Përpara se të vendosni për një suplement të magnezit është e udhës të përcaktoni nevojat e organizmit sepse marrja e suplementit të gabuar mund të shkaktojë probleme serioze me tretjen e të manifestohet edhe me diare. Konsultohuni me një mjek dhe ai mund t’ju këshillojë cilin suplement magnezi të përdorni në rast se ju duhet për muskujt, trurin, konstipacionin, apo gjumin./AgroWeb

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore