Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Do të duket e kuqe/ Sot do të ndodhë eklipsi më i gjatë hënor në 500 vitet e fundit

Do të duket e kuqe/ Sot do të ndodhë eklipsi më i gjatë

Eklipsi më i gjatë hënor në 500 vitet e fundit do të ndodhë sot, dhe do të zgjasë për disa orë.

Kulmi i eklipsit të pjesshëm do të ndodhë herët, kur 97 për qind e Hënës do të eklipsohet nga hija e Tokës.

Eklipsi i mëparshëm i pjesshëm hënor më i gjatë, ndodhi në vitin 2018 dhe zgjati më pak se dy orë.

Eklipsi do të jetë i dukshëm nga 50 shtetet amerikane, Kanadaja dhe Meksika, si dhe një pjesë e Amerikës së Jugut, Australisë dhe Kinës, ka njoftuar agjencia amerikane hapësinore – NASA.

Hëna do të jetë në pikën më të largët nga Toka gjatë eklipsit, duke ngadalësuar orbitën e saj dhe duke zgjatur kohën që duhet për të dalë nga pjesa më e errët e hijes së këtij planeti, e njohur ndryshe si ombra, pasi Hëna, Toka dhe Dielli do të jenë në një linjë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore