Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Disa METODA se si të shmangim sëmundjen e Alzheimerit duke u kujdesur për dietën tonë ushqimore

Disa METODA se si të shmangim sëmundjen e Alzheimerit duke u kujdesur

Demenca është një problem mjekësor global, veçanërisht i mprehtë në ditët e sotme, duke pasur parasysh rritjen e jetëgjatësisë mesatare. Sëmundja e Alzheimerit është forma më e zakonshme e demencës që shfaqet në 60%-80% të rasteve.

Sipas studimeve, faktorët që zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve aterosklerotike dhe dëmtimeve vaskulare – si rregullimi i presionit të gjakut dhe diabeti mellitus, si dhe ushtrimet fizike – mund të zvogëlojnë gjithashtu rrezikun e sëmundjes Alzheimer deri në 50%.

Dieta mesdhetare përmirëson edhe probleme të tjera shëndetësore si hipertensioni dhe diabeti, të cilat indirekt ndikojnë në enët e gjakut të trurit, duke ulur rrezikun e goditjes në tru dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Dieta mesdhetare siguron furnizimin më të mirë të trurit me gjak dhe mbrojtjen e funksioneve mendore

Çfarë duhet të hani për të zvogëluar rrezikun e demencës?

Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje do t’i thonim “po” frutave dhe perimeve çdo ditë, peshkut 2-3 herë në javë, vajit të ullirit çdo ditë, bishtajoreve dhe drithërave, si dhe konsumit të moderuar të arrave.

Nga ana tjetër shmangim ushqimet e skuqura, mishin e kuq, kripën, sheqerin dhe produktet e modifikuara. Ne kemi si bazë dietën mesdhetare dhe ushqimet me indeks të ulët glicemik për rregullimin e sheqerit. Gjithashtu, preferojmë ushqimet jo të kripura për të rregulluar presionin e gjakut dhe antioksidantë (shega, manaferrat), sepse përmbajnë fenole që parandalojnë sëmundjet neurodegjenerative si sëmundja e Alzheimerit dhe rregullojnë funksionimin normal të sistemit kardiovaskular.

Marrja e kafeinës, qoftë nga kafeja apo çaji jeshil (100-400 mg/ditë), është treguar se ndihmon, veçanërisht gratë, që më vonë të zhvillojnë simptoma të rënies njohëse. Kjo ndodh ose për shkak të efektit antioksidues të kafeinës ose për shkak të rritjes së vigjilencës që shkakton.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore