Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund t’i shmangni (FOTO)

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund

Edhe nëse lexojmë me kujdes udhëzimet në etiketat e veshjeve dhe respektojmë të gjitha rregullat për larjen dhe hekurosjen, ekziston gjithmonë mundësia që aksidentalisht t’i prishim ato.

Në fund të fundit, edhe mënyra se si e veshim dhe heqim një bluzë mund të ndikojë në jetëgjatësinë e saj.

“Bright Side” ka analizuar gabimet tipike që bëjnë njerëzit kur veshin rrobat e tyre dhe kujdesen për to. Gjithashtu ka zbuluar edhe se si t’i shmangni këto gabime.

Mbani çantë shpine

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund

Pilulat mund të formohen në rroba të bëra nga pëlhura të ndryshme. Një nga arsyet është se ne priremi të mbajmë çanta dhe çanta shpine, ose të veshim shtresa rrobash. Pëlhurat fërkohen me njëra-tjetrën, gjë që mund ta prishë veshjen. Si pasojë është mirë që të shmangni vendosjen e një çante shpine.

Duke spërkatur parfum direkt mbi rroba

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund

Zakonisht parfumi nuk mund të njollosë rrobat, por disa përbërës në parfume mund të çngjyrosin pëlhurën. Për të shmangur këtë, fillimisht duhet të aplikoni parfum në lëkurë, të prisni derisa të thahet dhe vetëm më pas të visheni.

Nga ana tjetër, larja e rregullt ndihmon për të hequr qafe njollat e freskëta të parfumit në rroba. Gjëja kryesore është që fillimisht ta shpëlani njollën me ujë të ftohtë. Për të hequr njollat e vjetra, përzieni pjesë të barabarta glicerinë dhe ujë, aplikojeni në njollë dhe lëreni për një orë dhe më pas lajeni.

Fusni në lavatriçe rrobat tuaja vetëm sipas ngjyrës

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund

Rekomandohet të renditni rrobat tuaja jo vetëm sipas ngjyrës, por edhe sipas llojit të pëlhurës. Pëlhurat e trasha mund të dëmtojnë pëlhurat më të holla, duke i grisur ato. Prandaj, nuk është ideja më e mirë që të lani së bashku çarçafët e krevatit dhe të brendshmet, ose bluzat dhe xhinset me bluza dhe këmisha.

Larja e rrobave të errëta në mënyrën e gabuar

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund

Për t'u siguruar që rrobat tuaja të errëta të mos zbehen, është më mirë t'i lani në temperaturë të ulët dhe në ciklin më të shkurtër. Rekomandohet gjithashtu përdorimi i një detergjenti të lëngshëm: një detergjent pluhur mund të mos tretet plotësisht në ujë të ftohtë.

Gjithashtu ekziston një këshillë tjetër për të mbrojtur rrobat tuaja të errëta - kthejini ato nga brenda përpara se t'i lani dhe thajini në të njëjtën mënyrë.

Larja e xhinseve rrallë

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund

Larja e rrobave tuaja në mënyrë të gabuar mund të çojë në dëmtimin e tyre, por larja e tyre jo aq shpesh nuk është gjithashtu një opsion. Për shembull, fijet e xhinseve 100% pambuk relaksohen gjatë veshjes, duke bërë që xhinset të shtrihen me kalimin e kohës. Larja e rregullt do të ndihmojë në parandalimin e kësaj.

I lini rrobat për një kohë të gjatë në ujë

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund

Para se të lani rroba me duar, zakonisht i lini paksa në ujë. Por nëse qëndrojnë në të për një kohë të gjatë, mund të humbasin ngjyrën dhe formën e tyre. Dantella, për shembull, duhet të qëndrojë vetëm për 2-3 minuta, ndërsa mëndafshi dhe leshi mund të rrinë deri në 30 minuta. Pambuku dhe pëlhura të tjera më pak delikate mund të zhyten jo më shumë se një orë.

Duke përdorur një rul ngjitës garzë

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund

Edhe pse rulat ngjitës me garzë e bëjnë të lehtë heqjen e qimeve nga rrobat, ato nuk janë aq të padëmshme. Rolet mund të lënë një mbetje ngjitëse sintetike në pëlhurë, e cila tërheq edhe më shumë qime dhe pluhur. Kjo mbetje mund të shkaktojë edhe zbehje të rrobave.

Si pasojë, është më mirë të përdorni një furçë të bërë nga materiale natyrore në vend të një ruli.

Tërheqja e bluzës nga qafa

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund

Bluzat e vjetra shpesh kanë qafë të shtrirë jashtë formës. Zakonisht njerëzit që i heqin bluzat duke i tërhequr nga qafa, përballen me këtë problem.

Është e pamundur t'i rregulloni ato pasi të jenë shtrirë, por ju mund t'i ruani bluzat tuaja të reja. Thjesht hiqini ato në një mënyrë tjetër: kapini nga poshtë me 2 duar dhe tërhiqini lart mbi kokë.

Hekurosja e rrobave të bëra nga pëlhura prej fije artificiale nga jashtë

Disa gabime që mund t’iu shkatërrojnë rrobat tuaja, si mund

Nëse hekurosni pëlhurë prej fije artificiale nga jashtë, mund të bëhet me shkëlqim. Fatkeqësisht, nuk ka asnjë mënyrë për ta rregulluar këtë më pas. Por është e lehtë të shmangësh dëmtimin e pëlhurës: mjafton të hekurosësh rrobat nga brenda.

Por disa artikuj prej fije artificiale nuk rekomandohet të hekurosen fare, kështu që është më mirë të lexoni etiketën së pari. /Gazeta Shqip/

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore