Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Dieta ketogjenike dhe çrregullimet mendore… çfarë lidhje kanë këto të dyja?

Dieta ketogjenike dhe çrregullimet mendore… çfarë

Studimet thonë se dieta ketogjenike mund t’u sjellë dobi njerëzve me Alzheimer, epilepsi, sëmundje të Parkinsonit, diabet dhe çrregullime mendore (si skizofrenia, çrregullimi bipolar, çrregullimi i madh depresiv (MDD) dhe çrregullimi i ngrënies së tepërt.

Studiuesit nga Universiteti i Oksfordit, Shkolla e Mjekësisë e Universitetit Stanford dhe Shkolla Mjekësore e Harvardit sapo kanë publikuar një përmbledhje në revistën Current Opinion in Endokrinology, Diabetes and Obesity të titulluar “Dieta ketogjenike si një trajtim metabolik për sëmundjet mendore”.

Mekanizmat që lindin, në këto raste, kanë 4 burime të përbashkëta:

hipometabolizmi i glukozës, d.m.th. reduktimi i shkallës me të cilën metabolizohet glukoza;

Çekuilibri i neurotransmetuesve, veçanërisht i glutamatit dhe acidit gama-aminobutirik (GABA), të cilët humbasin ekuilibrin e tyre reciprok duke krijuar një fenomen të eksitotoksicitetit të glutamatit;

Stresi oksidativ, ose grupi i reaksioneve që çojnë në prodhimin e radikaleve të lira;

Inflamacion, i cili mund të rrisë nivelet e shënuesve inflamatorë në indet e trurit dhe lëngun cerebral kurrizor.Është e qartë se një dietë ketogjenike e rastësishme nuk propozohet dhe as nuk mund të mendohet të arrish ta zbatosh atë duke lexuar disa revista: është serioze!


Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu: për t’ju këshilluar në mënyrën më të mirë të mundshme, rast pas rasti, pas një historie mjekësore të shumëpritur. Kjo sepse qasja funksionale mendon për mirëqenien e personit në 360 gradë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore