Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Brenda qytetit më ‘dëshpërues’ me jetëgjatësi të ulët, dimër të përhershëm dhe me lumë 'gjaku'

Brenda qytetit më ‘dëshpërues’ me

Një qytet i largët rus i ndërtuar në vendin ku gjatë kohës së Bashkimit sovjetik ndodhej një kamp përqëndrimi, është quajtur "vendi më i dëshpëruar në Tokë".

I vendosur në ngricat e përhershme të Arktikut, qyteti ka 45 ditë errësirë ??të vazhdueshme në vit, temperatura mesatare të janarit prej -30 gradë Celsius, një lumë që rrjedh në të kuqe gjaku dhe nivele të larta ndotjeje që redukton jetëgjatësinë e banorëve të tij në 59 vjeç.

Po aq i njohur për minierat e tij ashtu edhe për ndotësit e tij, Norilsk është qyteti më verior në botë, i vendosur në rajonin Krasnoyarsk Krai të Siberisë, në Rusinë lindore.

Ai është ‘shtëpia; e 170.000 banorëve, tashmë ka mbetur i izoluar, pa rrugë dhe pa lidhje interneti, e cila iu ndërpre në 2017.

Brenda qytetit më ‘dëshpërues’ me

Qyteti më i afërt portual i tij Dudinka, i vendosur 40 milje larg, ofron akses nga deti, por temperaturat e ulëta në dimër bëjnë që ai të ngrijë. Rruga e vetme e aksesit gjatë gjithë vitit është një fluturim pesë-orësh nga Moska, e cila është 1800 milje larg.

Për rreth dy të tretat e vitit, qyteti dhe rrethinat e tij janë të mbuluara me dëborë me temperatura që kanë arritur në nivelet më të ulëta rekord prej -53.1C. Në të kundërt, në verë dielli nuk perëndon për 65 ditë.

Historia e Norilsk filloi në fillim të shekullit të 20-të, kur një gjeolog zbuloi depozita të pasura të nikelit, bakrit dhe kobaltit në rrëzë të maleve Putorana.

Qyteti ndodhet në depozitat më të mëdha të nikelit-bakër-paladiumit në planet dhe që nga viti 1936 BRSS kaloi 20 vjet duke ndërtuar një kompleks të madh nxjerrjeje në male duke përdorur rreth 500,000 njerëz që të punonin të detyruar aty. Duke punuar në kushte të tmerrshme në ngricat e përhershme të Arktikut, 18,000 prej të burgosurve vdiqën.

Sot, pothuajse të gjithë në qytet kanë një lidhje me fabrikën që prodhon një të pestën e nikelit në botë, më shumë se gjysmën e paladiumit global dhe 2% të të gjithë PBB-së vjetore të Rusisë.

Sidoqoftë, të kesh një krijues kaq të madh pune në qytet ka një kosto të tmerrshme, pasi qyteti është qyteti më i ndotur në Rusi dhe një nga dhjetë qytetet më të ndotura në planet.

Brenda qytetit më ‘dëshpërues’ me

Çdo vit, fabrika e nikelit pompon më shumë se dy milionë ton gaz toksik, duke përfshirë dioksidin e squfurit, oksidet e azotit, karbonin, fenolet dhe më shumë. Rreth 1% e emetimeve totale globale të dioksidit të squfurit vijnë nga ky qytet. Kjo jo vetëm që shkakton shiun acid që vret shumë nga pemët përreth, por gjithashtu merr një taksë shkatërruese për banorët e Norilsk.

Normat e kancerit në qytet janë gjithashtu dyfishi i atyre të pjesës tjetër të Rusisë.

Një studim shëndetësor zbuloi se normat e sëmundjeve të gjakut tek fëmijët janë 44% më të larta në Norilsk krahasuar me një fëmijë mesatar në Siberi, ndërsa normat e sëmundjeve të sistemit nervor janë 38% më të larta dhe sëmundjet e kockave dhe muskujve janë 28% më të larta.

Në shtator 2016, lumi aty pranë Daldykan u kthye në të kuqe gjaku, pasi uji u kontaminua nga një rrjedhje në uzinën e shkrirjes aty pranë.

Brenda qytetit më ‘dëshpërues’ me

Megjithatë, sado befasuese të jenë arsyet për të jetuar dhe punuar në qytet, punonjësit në Norilsk Nickel mund të fitojnë më shumë se 800 £ në muaj, krahasuar me mesataren kombëtare prej më pak se 600 £.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore