Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Benefitet e shumta të gjumit të shkurtër të pasdites në kujtesën tuaj!

 

Një sy gjumë i shkurtër pasdite mund të rrisë kujtesën, disponimin dhe vigjilencën për të paktën katër orë, zbuloi një studim. Studiuesit studiuan 32 të rinj për disponimin dhe vigjilencën pas katër modeleve të ndryshme të gjumit. Të gjitha dremitjet nga dhjetë deri në 60 minuta ishin më të dobishme sesa të qëndroni zgjuar.

Por studimi i Singaporit zbuloi se një sy gjumë 30-minutësh kishte “kompensimin më të mirë midis prakticitetit dhe përfitimit”. Dr Ruth Leong i Universitetit Kombëtar të Singaporit tha:

Duke ndjekur sasinë e zakonshme të gjumit gjatë natës, 32 të rinj në moshë madhore iu nënshtruan katër kushteve eksperimentale: zgjimi, një sy gjumë 10-minutësh, një gjumë 30-minutësh dhe një gjumë i veçantë 60-minutësh.

Humori, përgjumja subjektive, performanca njohëse u matën në intervale prej pesë, 30, 60 dhe 240 minutash pas zgjimit për të krahasuar se sa të qëndrueshme ishin përfitimet përkatëse të gjumit. Efekti i këtyre zgjatjeve të gjumit në kodimin e kujtesës u ekzaminua gjithashtu. Krahasuar me qëndrimin zgjuar, të gjitha kohëzgjatjet e gjumit që variojnë nga 10 deri në 60 minuta kishin përfitime të qarta.

Një nxitje për humor pozitiv, përgjumje subjektive dhe vigjilencë zgjati deri në 240 minuta pas gjumit, duke sugjeruar që edhe një 10 minutësh i shkurtër mund të veprojë si freskim. Njerëzit ndahen në dy kategori: Ata që duan të marrin një sy gjumë pasdite dhe ata që e shmangin atë. Por e ka një shpjegim shkencor se pse disa duan të pushojnë gjatë kohës së drekës dhe disa të tjerë nuk e bëjnë.

Hulumtuesit që janë përfshirë në studim shprehen se rezultatet e arritura janë të dobishme në lidhje me zakonet e gjumit që njerëz të ndryshëm kanë. Hulumtimi u bazua në studimin e një proteine të quajtur SIK3, me qëllim që të zbulohen efektet në lidhje me gjumin e minjve.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore