Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Bëhuni gati, sonte në qiell shfaqet “Hëna e Ftohtë”!

Bëhuni gati, sonte në qiell shfaqet “Hëna e

Sonte do të shohim në qiell Hënën e plotë, ose ‘’Hënën e Ftohtë”, e cila është e fundit për këtë vit. Bashkë me të do të shihet Saturni, Jupiteri dhe Marsi. Arsyeja pse quhet ‘‘Hëna e Ftohtë’” është sepse ngrihet në qiell vetëm disa javë para solsticit të dimrit (21 dhjetor). Emra të tjerë të njohur për hënën e plotë të dhjetorit përfshijnë hënën e natës së gjatë, hëna e dëborës dhe hëna e ngrirë.

Hëna do të duket në një natë të mbushur me yje, ku Saturni, Jupiteri dhe Marsi do të jenë gjithashtu të dukshëm me sy të lirë. Vëzhguesit në pjesë të Amerikës së Veriut dhe Evropës madje mund të shohin hënën të kalojë përballë Marsit, duke mbyllur shkurtimisht dritën e Planetit të Kuq. Ky fenomen njihet si “okultimi hënor i Marsit”.

Gjatë natës, Marsi do të jetë “në kundërshtim” me Tokën, që do të thotë se është në anën e kundërt të Tokës si dielli. Me fjalë të tjera, dielli, Toka dhe Marsi do të rreshtohen të gjithë në një vijë të padukshme 180 gradë, ashtu siç bëjnë Dielli, Toka dhe Hëna gjatë një hënë të plotë. Kjo është ajo që e bën të mundur eklipsin e Marsit; të dy trupat rrotullohen në të njëjtën anë të Tokës. Marsi përfundon një orbitë të diellit çdo 687 ditë, ose afërsisht dy herë më shumë se sa kohë që i duhet Tokës për të përfunduar një orbitë.

Për shkak të periudhave të ndryshme orbitale të dy planetëve, kundërshtimi ndodh vetëm një herë në çdo 26 muaj, sipas NASA-s. Hëna e plotë ndodh një herë në çdo 30 ditë ose më shumë, kur dielli, Toka dhe Hëna rreshtohen në një vijë të padukshme 180 gradë. Orbita e Hënës ndryshon nga ajo e Tokës me rreth 5 gradë, kështu që hëna zakonisht është pak më e lartë ose më e ulët se hija e Tokës, duke lejuar që rrezet e diellit të ndriçojnë anën përballë Tokës. Hëna e plotë tjetër është Hëna e Ujkut, e cila do të ndodhë të premten, 6 janar 2023. /Top Albania Radio/

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore