Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Bashkëthemeluesi i Twitter largohet pas 15 vitesh në krye të kompanisë

Bashkëthemeluesi i Twitter largohet pas 15 vitesh në krye të

Bashkëthemeluesi i Twitter Jack Dorsey do të largohet nga posti i shefit ekzekutiv të kompanisë. Ai do të zëvendësohet nga shefi ekzekutiv i seksioni teknik, Parag Agrawal.

Dorsey, i cili bashkëthemeloi Twitter në 2006 ka shërbyer si CEO i kompanisë dhe i shërbimit të pagesave Square.

“Është koha që unë të largohem”, shkroi ai në një deklaratë, duke thënë se kompania ishte “gati për të vazhduar përpara”.

Dorsey tha se kishte besim të plotë te zëvendësuesi e tij. "Unë jam thellësisht mirënjohës për aftësinë, zemrën dhe shpirtin e tij. Është koha e tij për të udhëhequr," tha ai.

Agrawal iu bashkua Twitter-it në vitin 2011 dhe ka qenë kreu i teknologjisë së firmës që nga viti 2017.

Aksionet e Twitter u rritën paksa pasi u shfaqën thashethemet për largimin e tij. Tregtimi i aksioneve në bursë u ndërpre përkohësisht si rezultat, por që atëherë kanë rifilluar sërish.

Lajmi për largimin e Dorsey u raportua për herë të parë nga CNBC të hënën, duke cituar burime anonime të njohura me këtë çështje. Agjencia e lajmeve Reuters raportoi veçmas të njëjtën gjë.

Të dielën, Dorsey shkroi në Twitter, "Unë e dua Twitter".

Në një mesazh të veçantë për deklaratën zyrtare të korporatës, Dorsey shkroi në Twitter: "Nuk jam i sigurt nëse dikush më ka përgjuar, por unë dhashë dorëheqjen nga Twitter".

"Flitet shumë për rëndësinë e një kompanie të 'drejtuar nga themeluesit'. Në fund të fundit, unë besoj se kjo është shumë kufizuese dhe gjithashtu një mundësi dështimi”, shkroi ai në një email që i dërgoi stafit.

Ai shtoi se do të largohet nga bordi pas përfundimit të mandatit të tij.

"Unë besoj se është me të vërtetë e rëndësishme që t'i jepet Paragut hapësira që i nevojitet për të udhëhequr", deklaroi ai.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore