Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Austriaku i dhuron “shumën e majme” të parave fshatit francez, banorët e tij i shpëtuan familjen nga nazistët

Austriaku i dhuron “shumën e majme” të parave fshatit

Një burrë nga Austria i ka lënë “një dhuratë” një fshati francez, si shenjë mirënjohje për faktin se dekada më parë banorët e këtij fshati kishin strehuar dhe mbrojtur familjen e tij gjatë Luftës së Dytë Botërore, shkruan BBC.

Le Chambon-sur-Lignon në juglindje të Francës, mbrojti mijëra hebrenj dhe ka një reputacion për mbrojtjen e njerëzve nga e mbarë bota të cilët ishin persekutuar.

Eric Schwam që ndërroi jetë muajin e kaluar në moshën 90-vjeçare,arriti në këtë fshat me familjen e tij gjatë vitit 1943. Kryetari i fshatit ka bërë të ditur se “një shumë e majme e parave” i është lënë fshatit.

Kryetari i ri i fshatit i ka thënë mediave lokale se Schwam ka kontaktuar me zyrtarët lokalë, vite më parë dhe se shuma që e ka dhuruar kap vlerën e rreth dy milionë eurove.

Denise Vallat, asistente për kulturën dhe komunikim me media në Le Chambon-sur-Lignon, ka bërë të ditur se fshati që administrohet nga qyteza ku ajo punon, është kontaktuar tre javë më parë nga një noter për të diskutuar për një donacion.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore