Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Asteroidi më i madh i afrohet Tokës/ NASA: Klasifikohet si “potencialisht i rrezikshëm”

Asteroidi më i madh i afrohet Tokës/ NASA: Klasifikohet si

Asteroidi më i madh i njohur deri më tani, i cili do të na vizitojë në vitin 2021, ka një diametër deri në 1.7 kilometra.

Asteroidi më i madh – deri më tani i njohur – që do të kalojë planetin tonë këtë vit do të fluturojë përtej Tokës në Mars. Objekti gjigant mban emrin 2001 FO32 dhe, sipas të dhënave nga Qendra për Studime të Tokës së Afërt (CNEOS) të NASA-s, fluturon 100 herë më shpejt se shpejtësia e zërit.

Bazuar në shkëlqimin e tij, CNEOS vlerëson se objekti ka një diametër midis 800 metra dhe 1.7 kilometra. Sipas llogaritjeve, 2001 FO32 do t’i afrohet tokës më 21 Mars në 17:03 me kohën e Evropës Qendrore.

Sipas llogaritjeve aktuale, ajo do të kalojë tokën në një distancë prej pak më shumë se 2 milionë kilometra, që është më shumë se pesë herë distanca hënore.

Klasifikohet si “potencialisht i rrezikshëm” nga NASA. Sidoqoftë, nuk ka rrezik akut për Tokën. Kjo kategori përfshin të gjithë trupat qiellorë që, sipas llogaritjeve, i afrohen tokës brenda 0,05 njësive astronomike ose 7,48 milionë kilometra dhe me diametër mbi 140 metra.

Ata konsiderohen “të rrezikshëm” sepse edhe devijime të vogla në orbitë mund të çojnë në përplasje. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore