Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

As bananet, as frutat e thata/ Ja cili frut është ideal për dietë

As bananet, as frutat e thata/ Ja cili frut është ideal për

Bananet, mangot, rrushi dhe frutat e thata mund të jenë ushqime të shijshme dhe të shëndetshme, por kur doni të humbni peshë, është mirë të bëni kujdes në sasinë që i konsumoni, pasi kanë një indeks të lartë glicemik.

Pavarësisht polemikave midis nutricionistëve se sa fruktozë mund të konsumojë një person, shumica e nutricionistëve pajtohen se boronica është fruti më i shëndetshëm.

Pra, nëse doni të shtoni një frut në dietën tuaj, është mirë të zgjidhni boronicat , të cilat janë etiketuar si superushqime për shkak të niveleve të larta të polifenoleve, antioksidantëve dhe përbërjeve anti-inflamatore që ndihmojnë në luftimin e humbjes së kujtesës dhe përmirësimin e humorit.
Në fakt, boronicat janë të shkëlqyera për humbje peshe edhe si pjesë e një diete me pak karbohidrate. Ndryshe nga disa fruta të tjera, boronica është treguar se përmirëson ndjeshëm nivelet e glukozës dhe insulinës tek njerëzit, ndërsa janë gjithashtu të ulëta në kalori, të pasura me fibra dhe shije të shkëlqyer.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore