Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Arsyet pse nuk është mirë të detyroni fëmijët të hanë gjithçka nga një pjatë

Arsyet pse nuk është mirë të detyroni fëmijët

Prindërit shpesh bëjnë gabime kur bëhet fjalë për ushqimin e fëmijëve. Fëmijët shpesh pritet të hanë gjithçka që u shërbehet dhe kjo doli të ishte e gabuar.

Edhe pse prindërit luajnë një rol të madh kur bëhet fjalë për zakonet e të ngrënit të fëmijëve, është e rëndësishme të mos bëni gabime që do të ndikojnë negativisht te fëmijët, shkruan Bright Side. Fëmijët duhet të jenë në gjendje të kuptojnë kur janë të uritur dhe kur janë të ngopur.

Në mënyrë që t’i mësojmë ata të kenë një qëndrim normal ndaj dietës, është e rëndësishme që ata të vendosin vetë sa duan të hanë dhe të ndalen në momentin kur trupi dhe mendja e tyre janë plotësisht të kënaqur.

Nuk ka nevojë të lavdërojmë të vegjlit pasi ata ushqehen mirë. Një gabim tjetër që shumë prindër bëjnë është kur ata qortojnë fëmijët e tyre për shkak se nuk hanë në tërësi ushqimin që ndodhet në pjatë, e cila është e dëmshme për zakonet e tyre të ngrënies.

Prindërit, për fillim, mund të përqendrohen në autoritetin e tyre sesa të promovojnë zgjedhje të shëndetshme të ushqimit. Ekspertët këshillojnë që fëmijët të lejohen të marrin vendimet e tyre dhe të krijojnë kufij gjatë ndërveprimeve ushqimore. Kur hamë, truri merr sinjale nga hormonet e tretjes, duke intensifikuar ndjenjën e ngopjes. Dhe kur prindërit nuk i lejojnë fëmijët e tyre të dëgjojnë trurin e tyre, shkencëtarët paralajmërojnë se kjo mund të shkaktojë probleme afatgjata.

Nëse përvoja me ushqimin e ofruar nga prindërit ishte negative, atëherë ekziston mundësia që fëmija të fillojë të shmangë atë lloj ushqimi, duke u bërë gjithnjë e më i zgjedhur.

Për shkak të frikës natyrore nga ushqimet e panjohura, është normale që ata të refuzojnë të hanë disa produkte së pari, por kur refuzimi vihet nën presion për të ngrënë, ka shumë të ngjarë që shoqërimi me atë produkt të mos jetë pozitiv.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore