Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Arkeologët shohin llahtar me sy në shpellën e Arabisë Saudite/ Gjejnë dhjetëra mijëra skelete (FOTO)

Arkeologët shohin llahtar me sy në shpellën e Arabisë

Dhjetëra mijëra skelete, kafshësh dhe njerëzish, janë gjetur brenda një shpelle në veri-perëndim të Arabisë Saudite, që sipas ekspertëve ka qenë një vendgrumbullim për hienat për mijëra vjet.

Arkeologët zbuluan këtë masiv kockash duke eksploruar tunelet e vendit të quajtur Umm Jirsan.

Ekipi hulumtues thotë se pas kësaj pamje të llahtarshme qëndrojnë hienat, dhe në mesin e kockave gjehen skelete të 40 specieve të ndryshme duke filluar nga njerëzit, kuajt, gomerët, dhitë, gazelat madje dhe vetë hiena.

Hienat me vija ushqehen me çfarëdo lloj ushqimi që gjejnë, janë mishëngrënëse, barngrënëse dhe nuk kursejnë as insektet apo bimët.

Në normalitet ato njihen si kafshët që vjedhin prenë e kafshëve të tjera.

Nofullat e hienave janë aq të forta sa mund të thyejnë edhe kockat.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore