Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

ADN më e vjetër në botë gjendet në dhëmbët e kësaj kafshe/ Jetoi mbi 1 milion vjet më parë

ADN më e vjetër në botë gjendet në dhëmbët e

Mamuthët e lashtë mendohet të jenë të vjetër midis 1.3 milion dhe 1.65 milionë vjet, zbuloi një studim i fundit.

Shkencëtarët kanë gjetur sekuencën më të vjetër të ADN-së në botë, nga një mamuth që jetoi më shumë se një milion vjet më parë. ADN-ja vjen nga dhëmbët e mamuthëve që u ruajtën në lindje të Siberisë, sipas një studimi të botuar në revistën shkencore Nature Wednesday.

Një ekip studiuesish nxorën ADN-në nga tre ekzemplarë mamuthësh që u gërmuan në vitet 1970. Genet antike mendohet të jenë të vjetra midis 1.3 milion dhe 1.65 milionë vjet, thuhet në studim.

Para këtij zbulimi, mostra më e vjetër e ADN-së e regjistruar ishte nga një kalë që jetonte midis 560.000 dhe 780.000 vjet më parë, njoftoi CNN.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore