Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

A mund t'ju ndihmojë kafeja të humbisni peshë?

 

 

A jeni dikush që as nuk mund ta imagjinoni mëngjesin e tij pa një filxhan kafe? Dashamirësit e kafesë thjesht nuk mund t’i rezistojnë tundimit për t’i dhënë disponimit të tyre këtë fluks të shpejtë kënaqësie. E zezë, e përzier me kanellë dhe mjaltë ose me një filxhan të zakonshëm, pija mund të ndihmojë këdo të ndihet energjik. Po sikur t’ju thoshim se pija e pasur me kafeinë mund të nxisë gjithashtu humbje peshe?

Kafeja është e dobishme jo vetëm për të nxitur humorin tuaj që i nevojitet kur është i rraskapitur. Por me disa zgjedhje të zgjuara, kafeja do të provojë të jetë një mjet përforcues që misioni juaj të marrë formë. Duke e pirë atë në mënyrë të moderuar pa pako ëmbëlsuesish, kafeja mund të ketë efekte befasuese në shëndetin tuaj dhe madje do të përshpejtojë humbjen e peshës. Lexoni për të ditur se si kafeja mund të funksionojë për humbje peshe.

Kafja frenon oreksin duke ulur kështu marrjen e përgjithshme të kalorive. Studimet tregojnë se njerëzit që pinë një filxhan kafe një orë para vaktit priren të hanë më pak. Më pak kalori me aktivizim të lartë do të përshpejtojnë misionin tuaj për të hequr disa kilogramë.

Kafeina në kafe rrit shkallën e metabolizmit, balancon BMI-në dhe përshpejton ritmin me të cilin njeriu djeg kalori. Ky përforcues i energjisë ka disa lëndë ushqyese të fuqishme si kaliumi, magnezi dhe antioksidantë të cilët nxitin metabolizmin.

Pirja e kafesë mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të nxitur ngopje pas vetëm një filxhani, njeriu ndihet dy herë më i ngopur. Pirja e kafesë do t’ju bëjë më pak të ngjarë të hani më shumë. Ky mund të jetë gjithashtu një zëvendësim i mirë për ushqimet dhe ushqimet e pashëndetshme. Megjithatë, ai nuk mund të zëvendësojë vaktet.

Një filxhan kafe e zezë ka më pak se pesë kalori. Prandaj, kjo pije me shumë pak kalori rezulton të jetë një zgjedhje e duhur. Kafeja ka një ndikim të menjëhershëm në numrin tuaj të kalorive pasi përshpejton sistemin metabolik dhe djeg më shumë energji.

Nëse do të shkoni në një seancë palestër me intensitet të lartë, pini një filxhan plot me kafe të nxehtë, kjo do t’ju bëjë të vazhdoni për një kohë të gjatë. Ajo çliron dopaminë e cila do t’ju mundësojë të digjni më shumë energji.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore