Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

A jeni mes tyre? Kjo fobi e panjohur prek 6 në 10 gra

A jeni mes tyre? Kjo fobi e panjohur prek 6 në 10 gra

Ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë për tokofobinë, por ka shumë të ngjarë që po merreni me të pa e ditur. 

Tokofobia, është frika ekstreme e lindjes dhe shtatzënisë dhe, sipas një studimi të fundit, prek 6 nga 10 gra amerikane.

Të njëjtat gjetje kërkimore, të publikuara në Evolution, Medicine, and Public Health, zbulojnë se stresi i shkaktuar tek gratë nga borxhet është aq i fortë sa mund të shkaktojë sulme ankthi, abstenim nga seksi dhe madje edhe shkëputje emocionale nga fëmija i porsalindur.

Siç shpjegojnë studiuesit amerikanë, tokofobia ndahet në dy fenomene të veçanta psikologjike: tokofobia primare shfaqet tek gratë që nuk kanë përjetuar kurrë një shtatzëni ose lindje, ndërsa tokofobia dytësore zhvillohet pas një ngjarjeje traumatike gjatë një shtatzënie ose lindjeje, ose një aborti.

Ekspertët theksojnë se tokofobia shfaqet tek shumë gra, për shkak të bashkëjetesës së fobive të tjera, si frika nga dhimbja (algofobia), frika nga mjekët (iatrofobia) dhe frika nga fëmijët.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore