Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

A gërhisni dhe ju natën si Luizi në BBV? Gjithçka që duhet të dini dhe disa këshilla se si ta eliminoni

A gërhisni dhe ju natën si Luizi në BBV? Gjithçka që

Gërhitja është një çrregullim i përhapur që jo vetëm mund të jetë vërtet i padurueshëm për partnerin, me të cilin ndahet krevati dhe komprometon marrëdhënien e çiftit, por gjithashtu mund të çojë në pasoja serioze për shëndetin dhe të lërë një ndjesi lodhjeje kur zgjohemi.
Ja çka dimë dhe disa këshilla se si të eliminojmë, ose të paktën të zbusim këtë çrregullim me këshillën e Prof. Luigi Ferini Strambi, drejtor i Qendrës së Mjekësisë së Gjumit në Spitalin San Raffaele në Milano.

Pse gërhasim
Gërhitja është një vështirësi në kalimin e ajrit gjatë frymëmarrjes dhe lidhet me ngushtimin e pjesshëm të rrugëve të frymëmarrjes së sipërme. Kur ngushtimi është i plotë, shfaqet apnea. Arsyeja kryesore pse gërhasim është shkaktuar nga një problem në rrugët e frymëmarrjes (që ndodhet pas fytit, në traktin e oro-faringut): ngushtimi provokon këtë shqetësim të bezdisshëm. Në thelb ndodh që ajri nuk mund të rrjedhë lirshëm, duke bërë që indet të vibrojnë.

Durimi i grave


“Në përvojën tonë klinike ne shohim rreth 2000 njerëz në vit që gërhasin, – shpjegon Luigi Ferini Strambi, drejtor i Qendrës së Mjekësisë së Gjumit në Spitalin San Raffaele në Milano – dhe vëmë re se gratë durojnë më shumë burrin që gërhet, ndërsa e kundërta nuk është e vërtetë. Sipas disa studimeve, meshkujt kërkojnë 5-7 herë më shumë për këtë arsye specifike sesa gratë. Ekziston qartë një implikim kulturor, gërhitja shihet si diçka që njerëzit bëjnë dhe prandaj shoqërisht tolerohet më shumë kur gërhet një burrë”.


Kush gërhet?

Problemi i gërhitjes deri në moshën 55-vjeçare është kryesisht mashkullor. Gratë vuajnë më pak në moshë të re, por pas ndryshimeve hormonale të menopauzës sjellin përqindje të ngjashme me nivelet e meshkujve. “Pas studimit të gjithë popullsisë së Abbiategrasso, – shton profesori, – kur kalohet mosha 55-vjeçare gërhitja prek 20% të popullsisë së përgjithshme, do të thotë që një person në pesë gërhet”.


Roli mbrojtës i hormoneve femërore

Me mbërritjen e menopauzës, gruaja nuk ka më mbrojtje të hormoneve femërore, të cilat në njërën anë stimulojnë aktivitetin e frymëmarrjes dhe në anën tjetër e pengojnë atë nga “vënia e flautit” ku zakonisht burri e mbledh atë në qafë. Kur një burrë vë peshë, 10% e yndyrës shkon në qafë, aq shumë sa që kur të ndodhë, është gjithashtu e nevojshme të ndryshohet madhësia e jakës së këmishave.


Sa i rëndësishëm është perimetri i qafës

Dhjami i qafës është ai që përcakton ngushtimin e rrugëve të frymëmarrjes, ato që gjenden në traktin ari-faring, pas fytit. “Madhësia e qafës është edhe më e rëndësishme se pesha e përgjithshme e trupit kur flasim për problemet e frymëmarrjes. Duke pasur një perimetër të qafës më shumë se 43 centimetra te meshkujt dhe 41 centimetra te femrat është një faktor që promovon gërhitje dhe apnea penguese të gjumit”, shpjegon Ferini Strambi.

Roli i nofullës

Megjithatë, nuk është vetëm yndyra në qafë apo yndyra në përgjithësi që favorizon gërhitjen dhe apnea e gjumit: gjithashtu duhet marrë në konsideratë edhe struktura e rrugëve të frymëmarrjes. Te fëmijët problemi i gërhitjes është shumë i theksuar, por është shkaktuar nga hipertrofia e tonusit. Te të rriturit një predispozitë anatomike është që të ketë një nofullë shumë të vogël.

“Problemi i gërhitjes dhe apneas në popullatat aziatike është në thelb mbivendosje me popullsinë europiane dhe amerikane ku obeziteti është më i përhapur. Kjo është për shkak se aziatikët, pavarësisht se janë më me pak yndyrë dhe me një qafë të hollë kanë një nofullë të vogël me retrognathia (anomalia e karakterizuar nga lëvizja e prapambetur e nofullës së sipërme): që do të thotë një mundësi më të madhe të gërhitjes sepse kalimi i ajrit në fyt është i kufizuar”, shpjegon Ferini Strambi.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore