Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

A fshihet dashuria në sytë tuaj?! Katër shenja që flasin shumë...

 

Çfarë na tregojnë kërkimet në komunikimin joverbal se si dashuria dhe tërheqja transmetohen nga shenjat joverbale, veçanërisht shenjat e syve? Së pari, kuptoni se ne shpesh i drejtohemi sinjaleve joverbale për verifikim kur sinjalet tona verbale, fjalët tona, mund të mos besohen. Këto shenja joverbale thonë shumë më tepër sesa mund të thonë fjalët. Pra, cilat janë disa shenja të besueshme joverbale që vijnë nga sytë tanë që sugjerojnë dashuri dhe tërheqje?

Ky është sinjali më i besueshëm se një çift është i dashuruar, ata shikojnë në sytë e njëri-tjetrit. Sasia e vështrimit të ndërsjellë mund të përdoret si një vlerësim i përafërt i forcës së dashurisë së një çifti. Pra, po, pamja e dashurisë është në sy.

Psikologu dhe eksperti i komunikimit joverbal, Paul Ekman, ka bërë dallimin midis buzëqeshjeve të vërteta (ajo që ai etiketoi buzëqeshjet “Duchenne”) dhe atyre të rreme. Shenjat rrëfyese të një buzëqeshjeje të vërtetë, që nënkupton lumturinë aktuale dhe ndjenjat pozitive, janë në sy. Në një buzëqeshje të vërtetë, sytë ngushtohen dhe krijojnë linja, ose “këmbët e sorrës”, në qoshet e jashtme. Në një buzëqeshje të rreme, kjo nuk ndodh. Pra, nëse partneri juaj po ndjen vërtet emocione pozitive, eksperti i trajnuar i gjuhës së trupit do ta shihte atë në sy, “një vështrim që buzëqeshja juaj nuk mund ta maskojë”.

Ky është një sinjal jashtëzakonisht delikat, por ka prova që kur një individ interesohet seksualisht për një tjetër, bebëzat e syve të tij zgjerohen. Megjithëse shumica e njerëzve mund të mos e vënë re zgjerimin e bebëzës, pamja e dashurisë është padyshim në sy.

Çiftet e dashuruar shpesh do të flirtojnë me sytë e tyre, një vështrim i shpejtë, anash, ndoshta i shoqëruar nga një buzëqeshje ngushëlluese. Ose shikimi i thellë në sytë e tjetrit për një kohë të gjatë me një shprehje boshe, e cila hidhet menjëherë dhe pasohet nga një buzëqeshje ose e qeshur. Një flirtim i tillë i syve është një shenjë dashurie, në krahasim me “rrokullisjen e syve”, që ka të ngjarë jo.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore