Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

9 gjëra toksike që sabotojnë jetën tuaj të dashurisë

9 gjëra toksike që sabotojnë jetën tuaj të

Kur filloni për herë të parë të dilni me dikë, pritjet janë të larta, emocionet janë të trazuara dhe ne shpesh bëjmë të njëjtat gabime. Kur bëhet fjalë për praktikën shekullore të njerëzve që duan t’i duan takimet për të filluar përfundimisht të argëtohen – gjithmonë ka pasur dhe do të ketë gjithmonë piktorë. Ashtu si kur dikush anulon një takim në minutën e fundit… Ose kur paraqitesh në një kafene dhe kupton që ish-i yt punon në bar. Por ka disa faktorë që mund t’i kontrolloni – është sjellja juaj. Dhe zakonet e këqija mund të sabotojnë jetën tuaj të dashurisë.

Ju duhet të hiqni qafe këto nëntë gjëra toksike sa më shpejt të jetë e mundur.

1. Ju flisni shumë përpara një takimi

Herë pas here takoni dikë në rrjet dhe mendoni se ai është personi i duhur për ju. Përpara se ta kuptoni, bisedoni çdo natë para gjumit derisa të zbuloni gjithçka për njëri-tjetrin, madje edhe atë që keni ëndërruar si fëmijë. E vetmja gjë është që nuk jeni takuar ende personalisht. Është bukur të hapesh, por ky komunikim digjital mes jush mund të nxisë një ndjenjë të rreme afërsie. Përveçse nuk e dini nëse ka kimi mes jush, ju nuk e shihni atë person në kontekstin e botës – si komunikojnë me njerëzit e tjerë, si sillen në publik, nëse stilet tuaja të bisedës përputhen. Mos harroni, kjo është mënyra se si njerëzit lidhen.

2. Ju i shkruani njerëzit për shkak të gjërave të parëndësishme

Pavarësisht nëse po refuzoni dikë që nuk i përshtatet profilit tuaj ideal ose po refuzoni mendërisht dikë vetëm për shkak të një zgjedhjeje të pijes, ndoshta thjesht po kërkoni një justifikim për të mos u përfshirë. Mbani në mend se nuk është njësoj si të jesh zgjedhës ose të kesh standarde të larta – mund dhe duhet të jesh i përpiktë sa të duash – por nëse po i largon njerëzit për shkak të gjërave që logjikisht e di se nuk kanë rëndësi, veçanërisht para jush. takoheni me ta, përjashtoni shumë shpejt partnerët e mundshëm të lidhjes.

3. Ju prisni që ai të “saldojë” mes jush menjëherë

Para takimit të parë, është krejtësisht normale të ndiheni nervoz për shkak të pritjes. Po sikur ai/ajo të jetë gjithçka për të cilën shpresoni? Por mos lejoni që pritjet tuaja të mposhtin përshtypjen tuaj kur të takoheni më në fund. Përsëri, nuk është vetëm një gjë fizike – me siguri keni bërë disa supozime për personalitetin e një partneri të mundshëm bazuar në profilin e tyre, fotot, një pjesë të vogël të mesazheve që keni shkëmbyer. Në vend që të përqendroheni në atë që nuk janë, mbani sytë hapur për atë që ju zbulojnë. Ata mund të jenë pak më pak të hapur nga sa keni shpresuar, por nën atë pamje të rezervuar të jashtme ata fshehin një sens humori, për shembull.

4. Kërkoni shumë mendime të tjera

Keni takuar dikë që ju pëlqen? E madhe! Por tani truri juaj do të komplikojë çdo ndërveprim. Diskutimi i ndjenjave tuaja me mikun tuaj më të mirë është një gjë, por nëse po kopjoni çdo bisedë me një partner të mundshëm dhe e ndani atë me një grup miqsh, ndoshta duhet të bëni një hap prapa. Në fund të fundit, vetëm ju mund ta dini se çfarë ju përshtatet, dhe sa më shumë mendime të përfshihen, aq më pak autentik do të veproni. Analiza e tepruar është armiku – dhe çdo mendim tjetër (i tretë, i katërt) është thjesht i panevojshëm.

5. E lini të shkojë ashtu siç shkon

Jeni mbledhur, jeni takuar, keni dalë në disa takime. Kanë kaluar tre muaj dhe miqtë po ju pyesin nëse mund të takojnë partnerin tuaj. Por nuk jeni të sigurt që ju pëlqen aq shumë. Po, është mirë t’u jepni njerëzve një shans, por është gjithashtu e rëndësishme të udhëhiqeni nga ndjenjat tuaja, jo vetëm nga ajo që dëshiron personi tjetër. Ju nuk po tregoni dashuri ndaj partnerit tuaj duke u tërhequr – në fakt mund ta dëmtoni atë nëse ai e keqinterpreton pasivitetin tuaj si një detyrim.

6. Nuk je i sinqertë me veten

Jeni të sigurt që dëshironi një lidhje diku rreth 90 për qind. Personi që keni takuar fundjavën e kaluar tha paraprakisht se donte një marrëdhënie më të relaksuar. Por ai duket se është emocionalisht inteligjent, dhe kimia është joreale, kështu që… Pse nuk e shohim se ku shkon? Ndoshta ju do të fitoni. Ndërsa dihet se kjo strategji funksionon në raste (të rralla), sigurohuni që të zgjidhni njerëz që nuk i përshtaten nevojave tuaja. Ju nuk aplikoni për një praktikë me shpresën se kompania do të vendosë papritmas t’ju emërojë CEO, apo jo? E njëjta gjë është e vërtetë nëse rolet ndryshojnë: nëse je një ujk i vetmuar që del nga romanca sapo ajo bëhet shumë serioze, mund t’ju duhet ta tregoni qartë që në fillim.

7. Hetimi në internet para takimit të parë

Mirë, kjo është e pakëndshme. Të gjithë e bëjmë! Por, përveç, të themi, kontrolleve shumë elementare për t’u siguruar që dikush nuk është vrasës (ose mashtrues), shumica e “gërmimit” do t’ju japë vetëm mendime të çuditshme dhe do t’ju bëjë më shumë dëm sesa dobi. Ja një shembull: jeni lidhur me dikë që e njihnit sipërfaqësisht më parë dhe zbuluat në Google se ai nuk ka pirë për vite me radhë. Jo vetëm që ju ka zënë paniku kur ju është dashur të porosisni një pije takim (sigurisht zgjodhe çajin bimor), por gjithashtu duhej të pretendoje të habiteshe kur dëgjoje historinë e maturisë së tij. Edhe pse ky mund të jetë një shembull ekstrem, të zbulosh se si duket ish-i i dikujt ose që dikur mbante mjekër nuk është e rëndësishme në këtë kohë. A do të dëshironit që dikush t’i gjente ato fotot tuaja “seksi” nga maskarada e vitit 2019? Ndoshta jo.

8. Nuk mund të jesh i sinqertë kur nuk të pëlqen dikë

Pas dy takimesh, mund të thuash patjetër që personi nuk është për ty. Por ajo vazhdon të dërgojë mesazhe dhe t’ju kërkojë të shiheni përsëri. Ju nuk dëshironi të jeni të pasjellshëm, ndaj përgjigjeni shkurt dhe shpresoni se ai do ta kuptojë aluzionin. Askujt nuk i pëlqen të refuzohet, por ju mendoni se do t’i kurseni vetes kohë dhe energji duke mbyllur derën siç duhet, në vend që të tërhiqeni ngadalë. Shkurt dhe qartë: “Hej, ishte argëtuese, por nuk mendoj se kjo do të funksionojë” duhet të japë fryte. Nëse vazhdon t’ju shqetësojë edhe pas kësaj, ju keni të drejtë të zhdukeni. Dhe nëse gjërat përshkallëzohen, bllokojeni atë dhe raportoni llogarinë e tij.

9. Ju dorëzoheni sepse nuk doni të shqetësoheni

Jo çdo herë është koha e duhur për të dalë. Ndoshta jeni të fokusuar në punë, i jepni përparësi kujdesit për veten apo dëshironi t’ia kushtoni kohën e lirë serialit që keni humbur. Por nëse shmangni të shihni njerëzit për një kohë, mund të bëhet shumë më serioze nga sa dëshironi. Po, dalja ndonjëherë na trondit emocionalisht. Por në shumicën e rasteve, është thjesht një justifikim për të dalë dhe për të pirë rozë të martën. Mos e torturoni veten duke menduar shumë për të.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore