Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

800 milionë vite më parë, një dush masiv asteroid goditi Tokën dhe Hënën

800 milionë vite më parë, një dush masiv asteroid goditi

Gjatë rrjedhës së historisë antike të Tokës, planeti ynë është ndezur me një larmi objektesh të huaja, disa prej të cilave mund të kenë shkaktuar ngjarje të mëdha që formojnë këtë vend që tani e quajmë shtëpi.

Sipas një studimi të ri, një incident i tillë ishte edhe dushi masiv asteroid që bombardoi Tokën dhe Hënën 800 milionë vjet më parë.

Gjatë këtij dushi monstruoz, asteroidet që u përplasën me Tokën ishin shumë më të mëdha se asteroidi përgjegjës për zhdukjen e dinozaurëve, 66 milionë vjet më parë, besojnë studiuesit.

Ekzistojnë gjithashtu prova që një dush asteroid që preku Tokën 470 milionë vjet më parë, mund të ketë shkaktuar një rënie të nivelit të detit, kushteve të akullta dhe të kontribuonte në biodiversitetin.

Më herët se 66 milionë vite më parë, edhe krateri i ndikimit Chicxulub, nën Gadishullin Yucatan në Meksikë dhe i vendosur në det të hapur pranë qytetit Chicxulub, u formua kur një meteorit i madh midis 6.8 dhe 50.3 milje në diametër goditi Tokën.

Kjo ngjarje e zbuluar rishtazi, që ndodhi 800 milionë vjet më parë, përfshinte dush asteroid me një masë totale 30 deri 60 herë më shumë se ai i asteroidit që e krijoi Chicxulub.

Ky ndikim ndodhi para periudhës së Cryogenien midis 635 milionë dhe 720 milionë vjet më parë, kur Toka ishte e mbuluar në shkretëtira të akullta. Kjo ishte një epokë e ndryshimeve të mëdha mjedisore dhe biologjike, thanë studiuesit.

Studimi u botua ditën e martë në revistën “Nature Communications”. Kjo sugjeron “se nuk është e çuditshme që një dush asteroidi i 800 milionë viteve më parë mund të ketë shkaktuar epokën e akullit, sepse një fluks i përgjithshëm në masë 800 milionë vite më parë është 10-100 herë më i madh se ai i ndikimit Chicxulub dhe / ose një dush meteoroid 470 milionë vjet më parë, "tha Kentaro Terada, autor i studimit kryesor dhe profesor në Universitetin Osaka në Japoni, në një email.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore