Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

8 zakone të përditshme që shkatërrojnë dhëmbët

8 zakone të përditshme që shkatërrojnë

1-Të larit e dhëmbëve me shumë forcë-Nëse ushtroni shumë forcë gjatë larjes dëmtoni smaltin dhe irritoni gingivat. Prandaj, zgjidhni një furçë me qime të buta dhe masazhoni gingivat, duke bërë lëvizje rrotulluese dhe vertikale të kombinuara.

2-Të hapësh pakot, kanaçet ose artikuj të tjerë me dhëmbë-Dhëmbët nuk zëvendësojnë mjetet e hapjes sepse mund të krisen, thyhen ose të traumatizohen rëndë.

8 zakone të përditshme që shkatërrojnë

3-Të hash akullin, stilolapsin ose gomën e lapsit- Nëse keni nevojë të përtypni ose kafshoni diçka, provoni më mirë një çamçakëz pa sheqer sesa ti shkatërroni dhëmbët ose thyeni ato .                             

8 zakone të përditshme që shkatërrojnë

4-Të hash thonjtë- Ky zakon tejet i dëmshëm përveçse traumatizon dhëmbët mund edhe të zhvendosë nofullën e poshtme si pasojë e mbajtjes për një kohë të gjatë në pozicion të gabuar.

5-Të konsumosh ëmbëlsira mes vakteve- Nëse doni të hani një ëmbëlsirë, konsumojeni atë kur jeni duke ngrënë vaktin ose fill mbas tij sepse sekretimi i pështymës është më i madh duke i mbrojtur dhëmbët nga demineralizimi.

6-Mbajtja e gishtit në gojë- Deformon nofullat dhe raportin mes tyre duke çrregulluar harmoninë e fytyrës dhe duke dëmtuar funksionimin e mirë të apartatit dhëmbë-nofull-hundë.

7-Nëse bëni stërvitje ju lutem mbani me vete një ruajtës të dhëmbëve, duke frenuar bruksizmin dhe mbrojtjen nga dëmtimi i smaltit.

8-Ushqimet pikante ose acide mes vakteve ose shpesh- Nëse zgjidhni këtë stil jetese, përgatituni për demineralizim dhe erozion dhe hiperndjeshmëri të dhëmbit.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore