Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

5 zakone të gabuara që ndikojnë te zbokthi, zbuloni çfarë duhet të bëni

5 zakone të gabuara që ndikojnë te zbokthi, zbuloni

Ndodh shpesh që teksa po përpiqeni që të largoni zbokthin, ta përkeqësoni akoma më keq. Kjo ndodh për shumë arsye dhe mënyra si i lani flokët mund të sjellë ndryshim.

Nuk i lani dhe shpërlani siç duhet

Larja e flokëve përmirëson qarkullimin dhe largon qelizat e vdekura të lëkurës. Duhet t’i pastroni flokët çdo ditë për të shmangur krijimin e zbokthit. Pas shpërlarjes, mund të mbesin disa mbetje në kokë që mund të jenë mjedisi i përsosur për riprodhimin e zbokthit.

Nuk përdorni një shampo specifike për zbokthin

Shampot normale në treg mund të çojnë në acarimin e skalpit dhe krijimit të zbokthit për shkak të përbërësve. Është e rëndëishme të përdorni një shampo posaçërisht për zbokthin.

Stresoheni shumë

Kur stresoheni, sistemi imunitar vuan dhe kjo çon në rritjen e vajit në flokë dhe krijimin e kërpudhave. Bëni një shëtitje të gjatë për t’u relaksuar, bëni yoga ose një banjë të ngrohtë herë pas here që të relaksoheni.

I lani flokët me shampo shumë rrallë ose shumë shpesh

Kur i lani flokët shumë rrallë, sebumi mblidhet në lëkurën e kokës dhe së bashku me djersën, krijon një ambient perfekt për shfaqjen e zbokthit. Nga ana tjetër, shampoja nuk duhet të përdoret çdo ditë. Specialistët rekomandojnë t’i lani flokët me shampo çdo 2 ose 3 ditë apo më shumë.

Nuk përdorni zbutës

Kur lani flokët mund të hiqni sebumin natyral, përveç papastërtive dhe mbetjeve të tjera. Ky sebum duhet të plotësohet nëpërmjet zbutësit. Zbutësi rrit shkëlqimin dhe volumin e flokëve si dhe parandalon tharjen e tepërt.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore