Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

5 arsye pse të vdekurit shfaqen në ëndrrat tona

5 arsye pse të vdekurit shfaqen në ëndrrat tona

Ndonëse nuk janë më me ne, të dashurit që kanë ndërruar jetë nuk na braktisin kurrë. Shumë njerëz flasin se si i vizitojnë në ëndrra, gjë që mund të jetë shumë realiste dhe e gjallë. Ëndrrat e tilla njihen si – ëndrrat e takimit.

– Babai dhe nëna ime vdiqën më shumë se dhjetë vjet më parë, një vit diferencë. Rreth gjashtë muaj pas çdo vdekjeje, pata të paktën një ëndërr shumë të gjallë me secilin prej tyre, apo edhe me të dyja. Dhe nuk ishte një ëndërr e zakonshme, ndjenja ishte ndryshe – thotë doktor Patrick McNamara.

Ëndrra të tilla shpesh kanë tema të përbashkëta:

– I ndjeri shfaqet ashtu siç është në jetë, por disi është më i ri dhe më i shëndetshëm.

– Përcjell një mesazh inkurajimi për atë që e ëndërron si “jam mirë dhe jam ende me ty”.

– Mesazhet e të ndjerit mbërrin më shumë telepatikisht apo mendërisht, sesa të folura me fjalë.

– Ëndrra është më shumë normale dhe realiste sesa e çuditshme, çfarë mund të jenë ëndrrat klasike.

– Ëndrrat janë intensive, sikur i ndjeri të vinte vërtet për vizitë, dhe ai që ëndërron e kujton ëndrrën kur zgjohet.

– Ëndrra ka një efekt të fortë te një person, te disa njerëz dhe te ndryshimet.

– Pas një ëndrre të tillë, ka një realizim të asaj që është e drejtë dhe çfarë është e gabuar, ose një periudhë pendimi ose përhapjeje pikëpamjesh shpirtërore.

– Për popujt tradicionalë, të cilët u jepnin peshë të barabartë apo edhe më të madhe ontologjike ëndrrave në krahasim me jetën reale, ëndrrat e takimeve ishin provë plotësisht bindëse se ekziston një botë shpirtërore dhe jetë pas vdekjes – shpjegon McNamara.

Ai shton se edhe në shoqërinë e sotme moderne, ëndrrat e tilla kanë një ndikim të rëndësishëm te të vdekurit. Shumë pranuan se ishin ëndrrat e takimit me të ndjerin që i ndihmuan të kalonin me sukses procesin e zisë dhe të vazhdonin jetën e tyre.

Ka një sërë arsyesh pse i ndjeri shfaqet në ëndrra:

– Ata duan të kërkojnë falje ose të zgjidhin një problem që kanë pasur gjatë jetës së tyre dhe i cili ka mbetur i pazgjidhur.

– Ata ofrojnë udhëzime për ata që kanë mbetur pas, mbrojtjen e tyre ose duan t’i paralajmërojnë për diçka.

– Ata duan të ngushëllojnë ata që vajtojnë për ta dhe t’u thonë se gjithçka është në rregull me ta dhe se tani janë “në anën tjetër”.

– Ata kanë një mesazh për këdo që i ëndërron.

– Ata duan t’u tregojnë të dashurve të tyre se ka jetë pas vdekjes.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore