Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

10 shtetet që prodhojnë më shumë grurë dhe ndikimi i luftës në tregun global

10 shtetet që prodhojnë më shumë grurë dhe ndikimi i

Kur marrim parasysh rëndësinë e grurit në sistemin ushqimor global, çdo forcë e jashtme që pengon prodhimin si thatësirat, luftërat apo ngjarje të tjera, mund të ndikojnë fuqishëm mbi të gjithë ekonominë.

Gruri është një element ushqimor thelbësor për miliona njerëz në mbarë botën.

Pas orizit dhe misrit, gruri është drithëra e tretë më e prodhuar në mbarë botën dhe e dyta më e prodhuar për konsum njerëzor.

Cilat vende janë prodhuesit më të mëdhenj të grurit?
Kjo grafikë nga Kashish Rastogi vizualizon ndarjen e 20 viteve të prodhimit global të grurit sipas vendeve.

Ndërsa më shumë se 80 vende të ndryshme prodhojnë grurë në mbarë botën, shumica e prodhimit global të grurit vjen nga vetëm një pjesë e vogël e tyre, sipas të dhënave nga Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara (FAO).

Kina, prodhuesi më i madh në botë i grurit, ka prodhuar më shumë se 2.4 miliardë ton grurë gjatë dy dekadave të fundit, duke përbërë afërsisht 17% të prodhimit total nga 2000-2020.

Shumica e grurit të Kinës përdoret në vend për të ndihmuar në plotësimin e kërkesës në rritje të vendit për ushqim. Kina është konsumatori më i madh në botë i grurit – në 2020/2021, vendi përbënte afërsisht 19% të konsumit global të grurit.

Vendi i dytë më i madh prodhues i grurit është India.

Gjatë dy dekadave të fundit, India ka prodhuar 12.5% ??të grurit në botë. Ashtu si Kina, India ruan shumicën e grurit të saj vendas për shkak të kërkesës së konsiderueshme për ushqim në të gjithë vendin.

Rusia, prodhuesi i tretë më i madh në botë i grurit, është gjithashtu eksportuesi më i madh global i grurit. Vendi eksportoi më shumë se 7.3 miliardë dollarë grurë në vitin 2021, duke përbërë afërsisht 13.1% të eksporteve totale të grurit atë vit.

Ndikimi i luftës Rusi-Ukrainë në tregun global të grurit
Për shkak se Rusia dhe Ukraina janë të dy prodhues të rëndësishëm global të grurit, konflikti i vazhdueshëm midis dy vendeve ka shkaktuar ndërprerje masive në tregun global të grurit dhe jo vetëm.

Ukraina është quajtur shpesh ‘kanistra e bukës’ e të gjithë Europës, pasi gruri dhe drithërat e tjera të prodhuara atje mund të ushqejnë të gjithë Europën.

Konflikti ka ndikuar ndjeshëm edhe në industritë fqinje. Për shembull, Rusia është një nga furnizuesit kryesorë të plehut kimik në botë dhe konflikti ka çuar në një mungesë globale të tij gjë që mund të çojë në mungesa ushqimore në mbarë botën, pasi pa pleh, toka bujqësore nuk mund të fertilizohet dhe rrjedhimisht prodhimi ndërpritet.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore