Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Mendimi im

“Është shumë i mirë për të qenë president”/ A duhet të kandidojë përsëri Biden?

“Është shumë i mirë për të qenë

Unë kam shkruar disa artikuj të nxehtë në kohën time, dhe ky nuk është një prej tyre. Ky është një shkrim në mënyrë të pabesueshme i ftohtë.

Argumenti im në këtë artikull është i thjeshtë: Joe Biden, presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, duhet të kandidojë për rizgjedhje.

Vetëm gjashtë presidentë nga 45 të mëparshëm kanë zgjedhur të mos kandidojnë për rizgjedhje . Dy të fundit që nuk e bënë këtë, Harry Truman dhe Lyndon Johnson , ishin presidentë të rastësishëm që u ngjitën për shkak të vdekjes së presidentit të mëparshëm (megjithëse ata fituan secili zgjedhje të përgjithshme të plotë), dhe të dy u përfshinë në luftëra brutale dhe gjithnjë e më jopopullore në atë kohë, prandaj ata nuk pranuan të kandidojnë.

Ju duhet të ktheheni te Rutherford B. Hayes në 1880, për një situatë që do të ishte analoge me Biden, i cili refuzoi të kandidojë për rizgjedhje: Rasti ishte ky:  Një president që fitoi zgjedhjet në të drejtën e tij dhe më pas zgjodhi të mos kandidojë përsëri, dhe Hayes ishte zotuar në Fushata e vitit 1876 për të shërbyer vetëm një mandat.

Pra, pse ia vlen të thuhet "Joe Biden duhet të kandidojë për president"?

Për një gjë, sepse më pak se dy vjet para ditës së zgjedhjeve të 2024, ai nuk kandidon ende. Politico raportoi javën e kaluar se Biden nuk ka marrë ende një vendim përfundimtar nëse do të kërkojë rizgjedhjen, dhe ndërsa shumica e njerëzve në rrethin e tij janë absolutisht të sigurt se ai do të kandidojë, kjo dritë e vogël dyshimi mundëson të gjitha llojet e spekulimeve .

A na thotë kjo gjë diçka? Me siguri jo! Siç tha zonja e parë Jill Biden për Associated Press javën e kaluar: “Ai thotë se nuk ka mbaruar. Sa herë duhet ta thotë ai që ta besoni?”

Megjithatë, pyetja e "A do të kandidojë Biden?" ka në bazë në diçka më solide sesa spekulimet e mërzitshme të gazetarëve të Uashingtonit.

Biden ishte personi më i vjetër i zgjedhur ndonjëherë president i SHBA, duke thyer rekordin e Donald Trump me më shumë se shtatë vjet. Për shkak të natyrës lineare të kohës, ai do të thyente rekordin e tij me katër vjet nëse do të zgjidhej. Ai do të merrte detyrën në moshën 82-vjeçare dhe do të largohej nga detyra në moshën 86-vjeçare.

Ekziston një shans jo i parëndësishëm që Biden të vdesë në detyrë nëse zgjidhet.

"Duke përdorur një tabelë standarde të jetës në SHBA nga Administrata e Sigurimeve Shoqërore, probabiliteti i tij për mbijetesë do të ishte 59.1 për qind," më tha S. Jay Olshansky, një profesor i shëndetit publik në Universitetin e Illinois në Çikago.

"Megjithatë, Biden ka të ngjarë të jetojë më gjatë se kaq për shkak të profilit të tij shumë të favorshëm të rrezikut," tha ai.

Biden kishte dy aneurizma të trurit në vitin 1988, kur ai ishte 45 vjeç, por skanimet e mëvonshme të trurit nuk kanë treguar përsëritje. Ai nuk pi duhan dhe alkool, nuk është diabetik dhe ka atë që mjeku i Shtëpisë së Bardhë e quan nivele "çuditërisht të ulëta" të kolesterolit.

"A duhet të kandidojë për president dikush me gjasa të larta për të vdekur në detyrë?" është një pyetje e drejtë.

"A duhet të kandidojë për president dikush me gjasa të larta për të pësuar rënie njohëse gjatë mandatit të tij?" është një pyetje edhe më e mirë.

Por unë mendoj se në këtë rast përgjigja është qartësisht po. Joe Biden ka qenë një president mjaft i mirë

Arsyeja më themelore për një president për të refuzuar rizgjedhjen është nëse ata po bëjnë një punë të keqe dhe janë jashtëzakonisht të papëlqyeshëm - nëse ata mbikëqyrin një luftë brutale siç ishin Johnson dhe Truman, ose inflacioni në rritje ose papunësia, ose ndonjë lloj tjetër fatkeqësie.

Biden nuk është në pozicionin më të fortë që mund të imagjinoni për një president që kërkon rizgjedhjen; ai është më pak popullor sesa tre presidentët e fundit që fituan rizgjedhjen në këtë pikë. Por ai është më popullor se sa ishte Ronald Reagan në këtë pikë, gjë që – duke pasur parasysh se Reagan fitoi 49 shtete në 1984 në rrugën e tij drejt rizgjedhjes – ju tregon pak se sa të dobëta janë vlerësimet e miratimit të një treguesi kaq larg nga dita e zgjedhjeve.

Por Biden nuk është aspak në pozicionin ku ishin Johnson apo Truman. Ai nuk po ndjek penalisht një luftë me trupat amerikane; në fakt, ai i dha fund luftës në Afganistan pas 20 vitesh dërrmuese (një veprim që, disi për ironi, shënoi fillimin e një rënie të zgjatur në vlerësimet e tij të pëlqimit). Dhe ndërsa mënyra se si ndodhi ajo tërheqje la shumë për të dëshiruar , asgjë si pamja e trupave amerikane duke u masakruar gjatë ofensivës Tet (siç i parapriu vendimit të Johnson për të mos kërkuar zgjedhje) nuk po ndodh tani.

Në kundërshtim me shumë spekulime, ekonomia amerikane nuk është në recesion. Ekonomia u rrit me një rritje të qëndrueshme, nëse jo spektakolare, 2.7 përqind tremujorin e kaluar; papunësia është më e ulëta që ka qenë që nga viti 1969; inflacioni është i ngritur, por në rënie , ose të paktën relativisht i qëndrueshëm. Pagat po rriten me shpejtësi, veçanërisht për punëtorët më pak të arsimuar në punët e shërbimit dhe të punës fizike. Ju duhet të ktheheni në bumin e dot-com të fundit të viteve '90 për të marrë një pamje më të mirë ekonomike nga ajo që amerikanët po gëzojnë tani, dhe kjo është padyshim më e drejtë.

Biden meriton shumë merita për atë gjendje - më shumë sesa merita ose faji që presidentët zakonisht meritojnë për gjendjen e ekonomisë.

Duke mësuar nga stimuli fiskal tepër i vakët i miratuar nga administrata e Obamës në përgjigje të recesionit 2007-2009, në fillim të mandatit të tij, Biden futi një paketë masive prej 1.9 trilion dollarësh, Planin Amerikan të Shpëtimit , që pengoi përparimin në vendet e punës dhe pagat. pasi masat e kohës së Trump u zbehën.

Paketa ka tejkaluar ndjeshëm ; ai bëri gabimin e kundërt që bëri Obama në 2009. Por ai ishte drejtimi më i mirë për të gabuar : inflacioni që rezultoi, megjithëse i dhimbshëm, ishte më pak i dhimbshëm se sa vitet e papunësisë së tepërt dhe kërkesës në depresion që rezultoi pas vitit 2009. Ndërkohë, masa e uli varfërinë e fëmijëve në një nivel të ulët rekord duke zgjeruar kreditimin e taksave për fëmijët.

Është bërë shumë për mënyrat në të cilat Sensori i moderuar Joe Manchin (D-WV) dhe Krysten Sinema (I-AZ) frustruan ambiciet më madhështore të Biden. Është padyshim e vërtetë që Sinema bllokoi planet e tij për të taksuar më shumë personat me të ardhura të larta dhe Manchin mbajti që përmirësimet e kredisë tatimore të fëmijëve të mos bëheshin të përhershme .

Por duke parë se çfarë ndodhi në të vërtetë gjatë dy viteve të para të Bidenit, del një pamje tjetër. Biden nënshkroi në ligj investimin më të madh në Kërkim dhe Zhvillim dhe vendosjen e energjisë së pastër në historinë e SHBA-së; kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë e quajti atë veprimin më të rëndësishëm të klimës në botë që nga marrëveshjet e Parisit.

Biden nënshkroi ligjin me qindra miliarda financime të reja shkencore , të miratuara në baza dypartiake si pjesë e një përpjekjeje për të forcuar prodhimin e gjysmëpërçuesve. Pas dështimit të famshëm të administratës Trump për të miratuar një projekt-ligj për infrastrukturën, Biden e bëri këtë  gjë.

Duke parë jashtë vendit, trajtimi i luftës së Ukrainës nga administrata ka qenë i jashtëzakonshëm. Zgjedhja e publikimit të inteligjencës që tregonte planet e pushtimit të Rusisë në javët para sulmit ishte një goditje mjeshtërore, duke i mohuar presidentit rus Vladimir Putin çdo aftësi për të pretenduar se Ukraina e provokoi atë. Biden i ka mbajtur homologët e tij të G7 në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, duke i mohuar asaj të ardhurat nga nafta dhe furnizimin me armë Ukrainës .

Rezultati është një luftë që tashmë është shumë më e kushtueshme nga sa kishte menduar Putini, pa u tërhequr zvarrë trupat e SHBA-së ose NATO-s në konflikt, dhe përparimi i prapambetur në diçka që presidentët amerikanë kishin ndjekur pa rezultat për vite me radhë: rritjen e shpenzimeve ushtarake evropiane.

Biden ka disa dështime të dukshme, më e rëndësishmja vijimi i numrit masiv të vdekjeve të Covid-19. Në vitin e tij të parë, ai mobilizoi fushatën më të madhe të vaksinimit në historinë tonë për t'u përballur me të, me injeksione që kaluan nga të lakmuara dhe të vështira për t'u arritur në të kudogjendura dhe të disponueshme në çdo farmaci brenda disa muajsh.

Por mosgatishmëria e Gjykatës së Lartë për të lejuar një mandat vaksine për shumicën e punëdhënësve e ngadalësoi adoptimin, siç bëri edhe rezistenca partiake ndaj goditjeve mes konservatorëve. Shfaqja e varianteve më të transmetueshme delta dhe omicron bëri që sëmundja u rrit edhe pse vaksinat ishin lehtësisht të disponueshme.

Ndërsa është e paqartë se sa shumë mund të kishte bërë administrata për të inkurajuar më shumë hapa zbutëse, si financimi për sisteme më të mira të ventilimit, Biden tha një herë në një debat me Trump se kushdo që është përgjegjës për 220,000 amerikanë të vdekur "nuk duhet të mbetet president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. ”

Duke pasur parasysh që numri i vdekjeve nga Covid në SHBA aktualisht është 1.1 milion, është e drejtë të thuhet se ai nuk ka ecur shumë më mirë.

Duke marrë të mirën me të keqen, Biden duket si një president mjaft i suksesshëm, që mbikëqyr një ekonomi jashtëzakonisht të mirë pa trupat amerikane në rrezik. Zakonisht nuk është dikush që dëshironi ta lini mënjanë.

Natyrisht, performanca presidenciale është në syrin e shikuesit, dhe ndoshta ju nuk jeni dakord që votuesit të shikojnë Biden dhe të shohin një president mjaft të suksesshëm. Por nëse jeni demokrat dhe kujdeseni që demokratët të fitojnë zgjedhjet – në mënyrë alternative, nëse thjesht nuk ju pëlqen Donald Trump dhe/ose Ron DeSantis dhe dëshironi të minimizoni shanset që ata të fitojnë zgjedhjet – duhet të shpresoni që ai të kandidojë.

Biden është thjesht shansi më i mirë që kanë demokratët në vitin 2024. Nëse ai kandidon, kjo shmang një zgjedhje të madhe të kontestuar; jashtë disa mizave si Marianne Williamson, ai nuk ka gjasa të tërheqë ndonjë sfidues. Kjo kursen fjalë për fjalë qindra miliona dollarë donatorë demokratë që më pas mund të derdhen në zgjedhjet e përgjithshme. Dhe ndërsa avantazhet elektorale të pushtetarëve janë zbutur ndërsa vendi është polarizuar, nëse ka edhe një pengesë modeste për t'u fituar nga posti në detyrë, ajo do t'i bie Bidenit dhe jo ndonjë kandidati alternativ.

Nëse Biden nuk kërkon rizgjedhjen, kandidati demokrat ka të ngjarë të jetë zëvendëspresidentja Kamala Harris. Është joshëse për demokratët të imagjinojnë se Harris do të humbiste një zgjedhje të hapur para kandidatëve si qeveritarët. JB Pritzker (D-IL) ose Gavin Newsom (D-CA), ose ndoshta Sens. Bernie Sanders (I-VT) ose Amy Klobuchar (D-MN) nëse do të kandidojnë përsëri, për të renditur katër emra të publikuar së fundmi në Politico . Por dyshoj.

Për një gjë, madhësia e madhe e fushës – do të ketë shumë më tepër se katër të mësipërmet, nëse më duhej të hamendësoja – e bën më të vështirë për çdo kandidat anti-Harris që të shpërthejë. Për një tjetër, ajo duket se ka konsoliduar mbështetjen mes votuesve demokratë zezakë në një mënyrë që nuk e bëri kurrë në vitin 2020, kur ajo ishte thjesht një senator. Sondazhi më i fundit që mbulon një fushë të besueshme (d.m.th., duke përjashtuar anketat e marifeteve që pyesin për mundësi si kandidatura e Hillary Clinton apo Michelle Obama) tregon se Harris është fort, nëse jo shumë përpara, si Sanders ose Sekretari i Transportit Pete Buttigieg.

Përtej kostos së zgjedhjeve paraprake, perspektiva e Harris si kandidat duhet t'i bëjë demokratët nervozë. Ndërsa Trump dhe Biden janë në thelb të barabartë në sondazhet kombëtare, Trump kryeson Harris me 4 pikë përqindje në një ndeshje hipotetike. Sondazhi deri tani është në rastin më të mirë një udhëzues i mjegullt, por performanca e saj më e dobët është të paktën sugjeruese.

Jashtë rrethit të saj të besnikëve, reputacioni i Harris është rrahur që kur Biden mori detyrën.

 "Edhe disa demokratë, të cilëve këshilltarët e saj u referuan gazetarëve për citate mbështetëse, u besuan privatisht se kishin humbur shpresën tek ajo," raportoi New York Times në një mesazh të dhimbshëm.

Një mori aktivistësh të Partisë Demokratike i thanë Cleve Wootson-it të Washington Post se dyshonin në aftësinë e saj për të fituar presidencën dhe vendimi i Biden për ta bërë atë fytyrën e politikës së diskutueshme kufitare të administratës së tij nuk i ka ndihmuar aspak çështjet .

Nuk është një shenjë e mirë kur njerëz si këshilltari i Obamës në Shtëpinë e Bardhë, Greg Craig, po propozojnë një primare të hapur për postin e zëvendëspresidentit, i cili do të funksiononte kryesisht si një mënyrë për të hequr qafe Harris.

Ekziston një rrezik tjetër i një kandidimi të Bidenit që ia vlen të theksohet këtu: që ai të mos vdesë në detyrë, por gradualisht t'i nënshtrohet një rënieje njohëse aq serioze sa ta bëjë atë të paaftë për të shërbyer.

Rreziku i veçantë i kësaj situate është se ajo nuk është e qartë. Biden është ose i gjallë ose i vdekur; ai nuk është, në mënyrë binare, as i dëmtuar dhe as i padëmtuar. Është një gradient dhe ndryshimi është gradual. Mund të pajtohemi se ai duket mirë tani, dhe se nëse do të fillonte të harronte emrin e tij ose se ai është president, kjo do të ishte shumë larg. Është më e vështirë të pajtohesh se në cilën pikë midis këtyre ekstremeve duhet të largohet.

Unë nuk kam një përgjigje veçanërisht të kënaqshme këtu, përveçse të them që mjekët e tij nuk shohin shenja të rënies njohëse deri më sot, se unë jam subjektivisht dakord dhe që fatmirësisht Amendamenti i 25-të ofron procedura që Harris të bëhet president në detyrë nëse rënia e Biden-it përkeqësohet në mënyrë dramatike. Në një botë ideale, kjo është arsyeja pse ju drejtoni kandidatët më të rinj për president. Por avantazhet e tjera të Bidenit si kandidat, mendoj se e tejkalojnë rrezikun e rënies njohëse.

Duke marrë së bashku të gjithë këta faktorë, rasti që Biden të kandidojë sërish është i thjeshtë. Joe Biden ka qenë një president mjaft i mirë. Ai ka më shumë shanse për të fituar presidencën në vitin 2024 se çdo demokrat tjetër. Vetëm këto pika duhet të mjaftojnë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore