Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Mendimi im

Prof.Dr.Shallari: Inceneratorët janë formë e sigurt e asgjësimit të mbetjeve, në Tiranë kostoja...

Prof.Dr.Shallari: Inceneratorët janë formë e sigurt e

Përgjegjës i Departamentit të Agromjedisit dhe Ekologjisë Universiteti Bujqësor i Tiranës, Seit Shallari i ftuar në rubrikën ”Opinion” në News24 ka analizuar debatin politik për inceneratorët, rëndësinë e tyre për mjedisin dhe problemin e ndotjes nga mbetjet në Shqipëri.

Prof.doc, Shallari sqaron se Shqipëria prej vitesh ka një situatë të rënduar me mbetjet urbane, teksa mund të jetë vendi unik që i ka depozituar ato nëpër lumenj.

Ai thotë se pikërisht inceneratorët janë një mënyrë e njohur për të zgjidhur këtë problem madhor, i provuar dhe përdorur në shumë vende të Europës dhe botës.
Shallari thotë se inceneratorët janë fuura ku bëhet djegia në temperatura të lartë për t’i asgjesuar në mënyrë të sigurt.

Më tej ai shton se kostoja e shërbimit të inceneratorit të Tiranës, e cila është 29 euro për ton është kosto simbolike krahasuar me vendet e tjera, pasi në nivel botëror mesatarja e kostos së shërbimit të inceneratorëve shkon në 140 euro për ton.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore