Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Mendimi im

Monumenti i Skënderbeut në Prizren- Marrëzi artistike & marrëzi kolektive

Monumenti i Skënderbeut në Prizren- Marrëzi artistike &

Para disa kohësh, unë dhe shumë personalitete të artit, kulturës, aktivistë të çeshtjeve publike kemi kontestuar me forcë për “mënxyrën artistike” të monumentit të Skënderbeut që do të vendosej në Hungari, paradoksialisht edhe me konfirmim e ambasadës shqiptare në Budapest!

FATKEQËSISHT më poshtë keni një pjesë të reagimit tim të asaj kohe që shkon FIKS FARE dhe me “MËNXYRËN ARTISTIKE” të monumentit të Skënderbeut në Prizren, që në të tashmen tonë është edhe më e rëndë në aspektin estetik, dhe per pasojë edhe historik:

“…nuk kam parë ndonjeherë Skënderbe më “impresionues ambig” por jo shqiptar… padyshim, mund te jete Hungarez, Bullgar apo Serb, por kurrsesi Shqiptar!

… fundi i fundit, sipas shprehjes se urte popullore edhe kjo “mënxyre artistike dhe historike nuk do zgjasë më shumë se tre dite” dhe do ta ngulin aty ku e kanë paravendosur duke vazhduar të shtrembërojnë në mënyrë konstante historinë dhe kulturën tonë”.

ARDIAN ISUFI-ARTIST, DEKAN I FAKULTETIT TE ARTEVE PAMORE

Monumenti i Skënderbeut në Prizren- Marrëzi artistike &

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore