Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

"Ka vetëm 4 gërma"/ Shifra rekord për kitarën e Elvis Presley, shitet në ankand për... (FOTO)

"Ka vetëm 4 gërma"/ Shifra rekord për kitarën e

1.32 milionë dollarë është shifra marramendëse që u dha në ankand për kitarën akustike Martin D-18 e legjendës së muzikës rok and roll, Elvis Presley.

Mediat e huaja shkruajnë se fituesi i tre çmimeve “Grammy” e bleu kitarën e tij “Sun Sessions” në vitin 1954në dyqanin Piano të OK Houck në Memfis.

"Ka vetëm 4 gërma"/ Shifra rekord për kitarën e

Elvis e mbante këtë kitarë prej fillimit të karrierës së tij dhe i kishte vënë nofkën “Sun Sessions” sepse e përdori atë në studiot ikonike të “Sun” në Memfis për të regjistruar disa nga këngët më të njohura mes të cilave “That’s All Right (Mama)”, “Blue Moon of Kentucky” e “Good Rockin’ Tonight”.

Ai e dekoroi trupin e instrumentit me shkronja metalike të cilat formuan emrin e tij “ELVIS”. Shkronjat “ELVI” mbetën ndërsa “S-ja” mungon.

"Ka vetëm 4 gërma"/ Shifra rekord për kitarën e

"Ka vetëm 4 gërma"/ Shifra rekord për kitarën e

"Ka vetëm 4 gërma"/ Shifra rekord për kitarën e

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore