Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

S'do ta besoni çmimin stratosferik se sa u shit kjo enë e porcelanit e blerë për 35 dollarë

S'do ta besoni çmimin stratosferik se sa u shit kjo enë e

Një enë porcelani me lule e blerë në Connecticut për vetëm 35 dollarë është identifikuar si një vepër antike kineze jashtëzakonisht e rrallë i shekullit të XV-të.

Artefakti i ndërlikuar i kaltër e i bardhë, i cili përmban motive të lules, zambakut, krizantemës dhe shegës, u porosit fillimisht nga gjykata perandorake e Kinës gjatë dinastisë Ming. Tani pritet të shitet deri në 500 mijë dollarë, sipas shtëpisë së ankandit Sotheby në New York, ku ankandi do të zhvillohet muajin tjetër.

Zbulimi u bë vitin e kaluar afër New Haven, Connecticut. Ndërsa Sotheby’s nuk ka zbuluar identitetin e pronarit, kreu i departamentit të saj artistik kinez, Angela McAteer, tregoi në një intervistë telefonike se “nuk bëri pazar për çmimin e kërkuar prej 35 dollarësh”, raporton cnn.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore