Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Sa lëndë ka në univers? Pyetja që mundonte shkencëtarët dhe që më në fund iu dha një përgjigje

Sa lëndë ka në univers? Pyetja që mundonte

Sa lëndë ka në univers? Kjo është një pyetje marramendëse dhe përfshin një sasi të frikshme përllogaritjesh matematike, por shkencëtarët e Kalifornisë thonë se ata e kanë kuptuar atë.

Në total, materia - gjërat nga të cilat janë bërë njerëzit dhe objektet në Tokë - përbëjnë rreth një të tretën e lëndës dhe energjisë totale në univers.

Nëse do të përhapet në të gjithë hapësirën në univers, kjo do të nënkuptojë vetëm gjashtë atome hidrogjeni për metër kub, thotë autori i studimit Mohamed Abdullah, një student i diplomuar në Universitetin e Kalifornisë, Riverside.

Hulumtimi u botua në Astrophysical Journal.

Por 80% e kësaj është lëndë e errët, një formë misterioze e materies e cila ende nuk është kuptuar plotësisht, thotë Abdullah.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore