Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Nuk ishte kanceri/ Zbulohet shaku i vërtetë i vdekjes së Tina Turner

Nuk ishte kanceri/ Zbulohet shaku i vërtetë i vdekjes së Tina

Dy ditë pas vdekjes së Tina Turner, përfaqësuesit e këngëtares së madhe publikuan shkaqet e vdekjes së saj.

Diva e muzikës ndërroi jetë për shkaqe natyrale, pavarësisht problemeve serioze shëndetësore prej vitesh. Ylli 83-vjeçar dihet se ka pasur një betejë të vështirë me kancerin e zorrëve, ndërkohë që vuante edhe nga presioni i lartë i gjakut për më shumë se katër dekada.

Ikona e popit të viteve 1980 vdiq në shtëpinë e saj në Kusnacht pranë Zyrihut, Zvicër.

Tina “u largua” vetëm pesë muaj pas vdekjes së djalit të saj, Ronnie. Djali i saj i madh, Craig, kishte kryer vetëvrasje me armë brenda shtëpisë së tij në korrik 2018 në moshën 59-vjeçare. Më 9 dhjetor 2022, Ronnie u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Los Angeles në moshën 62-vjeçare, pas një beteje të pandërprerë me kancerin e zorrës së trashë.

Zëdhënësi i saj, Bernard Doherty, njoftoi vdekjen e saj të mërkurën me deklaratën e mëposhtme: “Tina Turner, ‘Mbretëresha e Rock’n’Roll’, ndërroi jetë paqësisht sot në moshën 83-vjeçare pas një beteje të gjatë me shëndetin e saj. Ajo vdiq në shtëpinë e saj në Küsnacht afër Zyrihut, Zvicër. Me të, bota po humbet një legjendë muzikore dhe një model.”

Turner me emrin e vërtetë, Anna Mae Bullock lindi më 26 nëntor 1939 dhe u rrit në Nutbush.

Kur ishte e vogël, i pëlqente të ishte gjithmonë pranë natyrës dhe ta vëzhgonte atë. Budizmi e ndihmoi atë të ndryshonte rrënjësisht jetën e saj dhe të “lustronte pasqyrën e jetës së saj”, siç thoshte shpesh, megjithë abuzimin që u bë prej vitesh.

Tina Turner gjithashtu u fut me Ike Turner në Teatrin e Famës, Rock and Roll dhe kishte yllin e saj në Hollywood Walk of Fame dhe St. Luis Walk of Fame. Në të njëjtën kohë, në vitin 2005 ajo u nderua me çmimin Kennedy, fitoi 8 çmime Grammy, tre prej të cilave ishin nderi, për karrierën e saj në industrinë e muzikës.

Sipas Librit të Rekordeve Guinness, “Gjyshja e Rock n Roll-it” ka shitur më shumë bileta koncerti nga çdo artist në historinë e muzikës botërore. Në vitin 2008 ajo mbajti turneun e saj të fundit të madh, “Tina! 50th Anniversary Tour”, dhe njoftoi tërheqjen e saj nga industria e muzikës.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore