Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Mos i bëni! Modelet e flokëve që po pengojnë zgjatjen e tyre

Mos i bëni! Modelet e flokëve që po pengojnë zgjatjen e tyre

Thuhet se flokët tanë kanë tendencë të rriten diku nga 0.5 deri 1.7 centimetra çdo muaj.

Dhe ndërsa disa prej nesh presin të kenë flokë të shëndetshëm pas vetëm disa muajsh, kjo nuk ndodh gjithmonë  për të gjithë.

Duke marrë parasysh që flokët kërkojnë kujdes të veçantë, nganjëherë mund t’i dëmtojmë duke i modeluar gabimisht.

Flokët e kapur bisht

Flokët e kapur bisht mund të na japin një pamje elegante, por sigurisht që shkaktojnë një dhimbje koke pas disa kohësh. Detyrimi për të tërhequr flokët prapa dhe për t'i lidhur ato shkakton dëmtime në gjëndrat e flokëve tuaj, të cilat mund të shkaktojnë humbje të flokëve ose probleme me rritjen e flokëve.

Topuzi i çrregullt në gjumë

Shanset janë që ju mund të përjetoni humbje të flokëve për shkak të qimeve që tërhiqen vazhdimisht në gjumë.

Gërshetat e shtrënguar

Gërshetat janë një alternativë argëtuese për një model të këndshëm flokësh. Por problemi është, nëse qimet tuaja të flokëve tërhiqen vazhdimisht në gërsheta të shtrënguar, mund të çojnë në një gjendje të quajtur alopecia, e cila çon në humbje të flokëve, dhe kjo zvogëlon shanset tuaja për të rritur flokë të shëndetshëm.

Drejtimi i flokëve

Nëse i trajtoni shpesh flokët me kimikate apo përdorni pjastër për t’i drejtuar, kjo do t’i dëmtojë flokët tuaj duke bërë që të këputen vazhdimisht dhe të mos zgjaten.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore