Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Misteri që i çudiste prej muajsh, shkencëtarët e NASA-s: Objekti misterioz që orbitën Tokën është...

Misteri që i çudiste prej muajsh, shkencëtarët e NASA-s:

Ishte një mister që i çuditi shkencëtarët për muaj të tërë, por NASA ka konfirmuar zyrtarisht se objekti që orbiton përkohësisht Tokën, është një pjesë e mbetur e raketës së vitit 1966 Surveyor 2.

I quajtur 2020 SO, objekti u pa për herë të parë nga më 17 shtator dhe fillimisht u klasifikua si një asteroid.

Sidoqoftë, eksperti më i lartë i asteroideve të NASA-s, Paul Chodas, kishte dyshimet e tij për shkak të orbitës së lehtë, por qartë të lakuar të objektit.

Chodas menjëherë mendoi për pjesën e sipërme të raketave Centaur nga Surveyor 2, një mision i dështuar për në hënë, pasi dimensionet e objektit përputheshin me ato të mbeturinave.

Teoria e tij tani është provuar nga një ekip nga Universiteti i Arizonës, i udhëhequr nga Vishnu Reddy, i cili përdori një teleskop infra të kuq në Hawaii për të vëzhguar objektin misterioz.

Ekipi krahasoi të dhënat si nga objekti ashtu edhe nga Centaur i vitit 1971 dhe zbuloi se ata kishin të njëjtën përbërje.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore