Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Këto objekte ZHDUKINI menjëherë/ Ekspertët: Mos i mbani pranë shtratit, ja çfarë ju shkaktojnë...

Këto objekte ZHDUKINI menjëherë/ Ekspertët: Mos i mbani

Është përmendur shumë herë se nuk duhet të përdorim pajisje elektronike pak para gjumit.
Hulumtimet e vazhdueshme e konfirmojnë këtë, ndërsa një studim që u fokusua në marrëdhënien midis përdorimit të celularit dhe gjumit të natës gjeti mënyrën se si ai e ndryshon atë duke e penguar personin të pushojë.


Më konkretisht, një grup njerëzish u ekspozuan ndaj rrezatimit të barabartë me atë që marrim gjatë përdorimit të celularit, ndërsa një grup tjetër u vendos në kushte të ngjashme, por me ekspozim të rremë.

Rezultati i studimit tregoi se të ekspozuarve ndaj rrezatimit të vërtetë iu desh më shumë kohë për të hyrë në fazën e parë nga më të thellat e gjumit dhe kur më në fund e bënë, ata shpenzuan më pak kohë në fazën më të thellë të hipnozës.

Përveç kësaj, rrezatimi pengon prodhimin e melatoninës, një hormon që kontrollon ritmet e brendshme të trupit. Një tjetër përfundim që kanë arritur studiuesit është se rrezatimi nga pajisja celulare është fajtor për pagjumësinë, dhimbjet e kokës dhe konfuzionin dhe e pengon trupin të ripërtërihet.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore