Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Kartolinat tronditëse të frymëzuara nga Andrew Tate ndezin polemika!

Kartolinat tronditëse të frymëzuara nga Andrew Tate ndezin

Faqja e internetit Thortful ka qenë në qendër të kritikave pasi ka nxjerrë në shitje disa kartolina të Ditës së Nënës të frymëzuara nga Andrew Tate. Kartat përmbajnë disa vërejtje seksiste të bëra nga ndikuesi i mediave sociale. Njëra prej tyre lexon: "Mama, ti je një në një milion, por je ende një b****", dhe një tjetër përmban mesazhin "Të dua, por gratë kanë të drejtë".

“Disa nga citimet janë nga mizogjenët e famshëm si Donald Trump dhe Andrew Tate”, tha Eliza Hatch, e cila ka punuar në letrat, për The Telegraph.

Unë kam pasur gjithashtu 100 parashtresa nga komuniteti im për ato që u janë thënë atyre, të cilat ishin mjaft tronditëse. Ne zgjodhëm ato që do të ishin më tronditëse për një kartolinë për Ditën e Nënës. Ekziston kjo ide se të ofendosh nënën e dikujt është forma më e lartë e fyerjes dhe të kesh atë kontrast të vërtetë duke i vendosur ato deklarata në kartën e Ditës së Nënës është e fuqishme.

Pip Heywood, drejtor menaxhues i Thortful, shpjegoi pse faqja e internetit vendosi të nxjerrë në shitje kartat e diskutueshme.

"Ne kemi ndërmarrë një hap vërtet të guximshëm në vendosjen e frazave fyese të jetës reale për diçka që zakonisht blihet për Ditën e Nënës për të nxjerrë në pah atë që është një problem i vazhdueshëm për gratë," tha Heywood.

Ne jemi të kujdesshëm se si i tregtojmë kartat dhe ato madje kanë një vulë në to duke e bërë të qartë se janë pjesë e një fushate kundër mizogjinizmit.

Ndërkohë, shefi ekzekutiv i agjencisë së markës CPB në Londër, Helen James, theksoi se qëllimi i tyre ishte të trajtonin maskulitetin toksik.

"Ne filluam me komente mizogjene në internet që ishin atje në botën reale nga njerëz si Andrew Tate," vuri në dukje James.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore