Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Jeni kurioz? Pse gratë e ndryshojnë ose jo mbiemrin e tyre kur martohen…

Jeni kurioz? Pse gratë e ndryshojnë ose jo mbiemrin e tyre kur

Dekada më parë, gratë e sapomartuara në masë dërrmuese do të miratonin mbiemrin e burrit të tyre, duke përmbushur një zakon shoqëror dhe duke siguruar disa mbrojtje ligjore, ekonomike dhe familjare.

Në disa shtete, këto masa mbrojtëse përfshinin aftësinë për të mbajtur patentën e shoferit ose regjistrimin e votuesve, për të marrë fëmijët e tyre nga shkolla, ose keni një kartë krediti, tha Stephanie Coontz, drejtoresha e kërkimit dhe edukimit publik për Këshillin për Familjet Bashkëkohore.

Kulturorisht, adoptimi i emrit të burrit ishte i lidhur me nocionet paternaliste të pronësisë – gratë dikur i përkisnin babait të tyre, pastaj burrit të tyre, tha Deborah Carr, një profesore e sociologjisë dhe drejtore e Qendrës për Inovacionin në Shkenca Sociale në Universitetin e Bostonit. Pavarësisht një lëvizjeje në rritje të feminizmit dhe rritjes së barazisë gjinore, e përbashkëta dërrmuese e kësaj praktike mbetet. Në kohën e sotme, “të paktën në SHBA, rreth 20% deri në 30% e grave mbajnë emrin e tyre, që do të thotë se shumica dërrmuese marrin emrin e bashkëshortit të tyre kur martohen,” tha Carr.

Duke mbajtur një mbiemër të ri

Për disa njerëz, adoptimi i mbiemrit të një bashkëshorti është një “deklaratë publike për botën se ju jeni në fakt një çift,” tha Carr. “Unë mendoj se tjetri është presioni social. Mund të vijë nga bashkëshorti, por mund të vijë nga familja. Dhe gratë shpesh do të marrin përgjigje, qoftë nga prindërit e tyre apo nga vjehërrat e tyre, përse nuk po e marrin mbiemrin. Disa njerëz besojnë se kjo do të thotë se ju nuk jeni aq të përkushtuar ndaj bashkimit.” Inercia ose tradita janë arsye të tjera, tha Carr. “Disa gjëra thjesht janë bërë gjithmonë, dhe kështu njerëzit nuk i vënë në dyshim. Ata nuk i kundërshtojnë ato,” tha Carr. “Është një lloj rruge e rezistencës më të vogël.”

Ruajtja e identitetit

Për disa gra, mbajtja e mbiemrit të tyre është ruajtja e identitetit personal dhe familjar që kanë pasur gjithmonë, tha Carr. “Kjo mund të lidhet me prindërit e tyre, me trashëgiminë e tyre etnike ose racore — emrat janë shumë domethënës.” Praktikisht, disa njerëz kanë krijuar një identitet profesional, veçanërisht ata në pozicione shumë të dukshme si shkrimtarë, akademikë apo të famshëm. Nëse emri i tyre është çelësi i profesionit të tyre, kjo është diçka që ata mund të mos jenë të gatshëm të heqin dorë, shtoi ajo. Mbajtja e mbiemrit mund të jetë gjithashtu një akt politik, shpesh i bërë nga ata që u përmbahen besimeve dhe praktikave feministe, tha Carr — si pavarësia dhe partneriteti i barabartë. Disa pyesin pse një emër duhet të ketë privilegj ndaj tjetrit dhe nëse përdorimi i vetëm emrit të njërit bashkëshort do të përcillte një partneritet të pabarabartë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore