Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Imazhe mbresëlënëse/ NASA publikon foto me ngjyra të planetit Mars

Imazhe mbresëlënëse/ NASA publikon foto me ngjyra të

Imazhe mbresëlënëse, me ngjyra, u dërguan në Tokë nga rever-i hapësinor i NASA. Perseverance që tashmë ka zbarkuar në planetin e kuq.

Fotografitë tregojnë shkëmbinj, të cilët rover i mblodhi për t'i analizuar ato në kontekstin e projektit për të përcaktuar nëse ka apo jo jetë në Mars.

Imazhe mbresëlënëse/ NASA publikon foto me ngjyra të

Mostrat vijnë nga brendësia dhe periferia e kraterit vullkanik Jezero, i cili daton nga 3.8 deri 3.9 miliardë vjet, periudhë gjatë së cilës Marsi besohet të ketë pasur ujë, i cili është i favorshëm për jetën.

Dy ditë më parë, NASA publikoi imazhet e para të momenteve historike pas uljes së suksesshme të roverit hapësinor në sipërfaqen e "planetit të kuq".

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore