Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Gjithçka që duhet të dini për jetën dhe karrierën e suksesshme të aktorit, Denzel Washington!

Gjithçka që duhet të dini për jetën dhe

Denzel Washington lindi në Mount Vernon, Nju Jork, më 28 dhjetor 1954, fillimisht studioi gazetari në Universitetin Fordham, por më pas zbuloi interesin dhe talentin e tij për aktrimin. Ai bëri debutimin e tij në film në komedi.  “A Carbon Copy” (1981)  dhe luajti në dramën mjekësore të hitit televiziv “St. Elsewhere” (1982-8).

Ai vazhdoi të shfaqej në disa filma të suksesshëm, duke përfshirë “Philadelphia”, “Man on Fire”, “The Book of Eli”, “American Gangster and Flight”, dhe fitoi Oscar për rolet e tij në “Glory” dhe “Training Day”. Ai mori një nominim për Oscar për rolin e tij kryesor në “Fences” të vitit 2016, një adaptim i shfaqjes së August Wilson, fitues i çmimit Tony dhe Pulitzer, dhe për filmin e vitit 2017 “Roman J. Israel, Esq”.

Denzel Washington u martua me aktoren Pauletta Pearson në 1983 dhe ata kanë katër fëmijë. Djali i tyre më i madh, John David, i cili u bë i njohur në vitin 2006 nga St. Louis Rams i NFL-së. Ai tani luan për Sacramento Mountain Lions në United Football League. Fëmijët e tjerë të tyre janë vajza Katia dhe vajzat binjake Olivia dhe Malcolm.

Aktori i njohur ka arritur që të fitojë shumë çmime ku mund të përmendin disa prej tyre: Oscar 2002 – Aktori më i mirë në një rol kryesor për: Training Day (2001), 2000 – Golden Globe Performanca më e mirë nga një aktor në një film – Dramë për: The Hurricane (1999), 1990 Oscar – Aktori më i mirë në një rol dytësor për: Glory (1989), 1990 – Golden Globe Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor në një film për: Glory (1989), etj.  Pasuria e aktorit vlerësohet në 240 milionë dollarë. një shumë kjo të cilën ai e ka fituar, si aktor, regjisor dhe producent.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore