Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Gazetarja e njohur amerikane zbulon se është diagnostikuar me kancer në gji!

Gazetarja e njohur amerikane zbulon se është diagnostikuar me kancer

Së fundmi Katie Couric ka zbuluar se ajo ishte diagnostikuar me kancer gjiri dhe iu nënshtrua një operacioni dhe trajtimi me rrezatim këtë verë për të trajtuar tumorin. Couric, e cila në mënyrë të paharrueshme u testua për kancerin e zorrës së trashë në emisionin “Today” në vitin 2000, njoftoi diagnozën e saj në një ese në faqen e saj të internetit, duke thënë se shpresonte se kjo do të inkurajonte gratë e tjera që të testoheshin gjithashtu. Couric, 65 vjeç, u diagnostikua në ditën e parë të verës dhe shkroi se ajo kishte trajtimin e fundit me rrezatim të martën.

Gjoksi im i majtë ndihet sikur ka bërë banjo dielli topless, por përveç kësaj, jam ndjerë mirë.

Gazetarja e njohur amerikane zbulon se është diagnostikuar me kancer

Burri i parë i Couric, Jay Monahan, vdiq nga kanceri i zorrës së trashë në vitin 1998 në moshën 41-vjeçare dhe motra e saj Emily ishte 54 vjeç kur ajo vdiq nga kanceri pankreatik në vitin 2001. Duke pasur parasysh historinë e saj familjare, Couric shkroi:

Pse të kursehem? Reagimi im shkoi nga “pse unë?” në “pse jo unë?”

Ish-prezantuesja e “Today” dhe “CBS Evening News” tha se ajo regjistroi mamografinë e saj dhe biopsinë e gjirit me qëllimin për ta ndarë atë me ndjekësit, por doktori i saj i kërkoi asaj të fikte kamerat kur ajo i tha se një biopsi ishte e nevojshme. Një ditë më vonë, Couric u thirr dhe i thanë se ajo kishte kancer në gji dhe duhej të bënte një plan.

U ndjeva shumë sëmurë dhe dhoma filloi të rrotullohej.

Gazetarja e njohur amerikane zbulon se është diagnostikuar me kancer

Ajo iu nënshtrua një lumpektomie më 14 korrik dhe filloi trajtimin me rrezatim më 7 shtator. Ajo pyeti gjithashtu se:

Pse po ju them të gjitha këto? Epo, duke qenë se unë jam ‘mbretëresha e ekranit’ e kancerit të zorrës së trashë, më dukej e çuditshme të mos e përdorja këtë si një moment tjetër të mësueshëm që mund të shpëtonte jetën e dikujt. Ju lutemi bëni mamografinë tuaj vjetore. Këtë herë u vonova gjashtë muaj. Dridhem kur mendoj se çfarë mund të kishte ndodhur nëse do ta kisha shtyrë më gjatë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore